Outdoorové oblečenie
524 ďalších produktov
Načítať ďalšie
Oblečenie na outdoor a turistiku - na čo sa zamerať
Pojem "Outdoor" dnes znamená všetky aktivity, ktoré sa vykonávajú priamo vo voľnej prírode. Sú to najčastejšie športy ako lezenie, beh, turistika, cyklistika a zimné športy ako lyžovanie a snowboarding. Tenis a golf sa síce tiež hrajú vonku, ale medzi outdoorové športy sa neradia, pretože tie sa obvykle prevádzkujú bokom od civilizácie. Meniace sa poveternostné podmienky a počasie (dážď, sneh, horúco atď.) predstavujú určité výzvy pre tých, ktorí sa venujú outdoorovým aktivitám.
Prečo outdoorové oblečenie
Kto chce pravidelne športovať v prírode, ten by sa mal vybaviť vhodným outdoorovým oblečením. Outdoorové oblečenie by malo chrániť pred vlhkosťou, chladom alebo horúčavou, podľa toho, kde chcete športovať a v akom ročnom období. Pretože majú outdoorové športy rozdielne požiadavky na vybavenie, je dôležité si vopred uvedomiť, aký šport budete prevádzkovať.
Outdoorové oblečenie zahŕňa široké spektrum oblečenia, od funkčnej bielizne cez vhodné tričko, nohavice, bundu, topánky až po odev chrániaci pred chladom a vlhkosťou. Dokonca aj oblečenie do tropických oblastí sa sem počíta. Pretože sa outdoorové oblečenie stáva čoraz obľúbenejšie v oblasti voľného času, je stále častejšie používané na rôzne voľnočasové aktivity ako kemping, geocaching alebo rybolov. Dôležitosť hrá kombinácia pohodlia, ochrany a robustnosti.
Cibuľový princíp
Aby ste boli správne oblečení pre každú aktivitu, je dôležité nosiť outdoorové oblečenie podľa cibuľového princípu:
- 1. vrstva oblečenia: Funkčné prádlo atď.
- 2. vrstva oblečenia: tričká, nohavice, košele atď.
- 3. vrstva oblečenia: bundy, pláštenky atď.
Spodná vrstva oblečenia
Prvá vrstva oblečenia je tá najspodnejšia a je nosená priamo na tele. Dávajte pozor na kvalitu. Materiály príjemné na nosenie, ktoré sa starajú o efektívny a spoľahlivý odvod vlhkosti, sú veľmi dôležité. Vyváženú teplotu dosiahne človek iba vtedy, keď je spodná bielizeň schopná pohlcovať pot na veľkej ploche a odvádzať ho von, kde sa buď vysuší, alebo je odvedený do ďalšej vrstvy oblečenia. Dobrá funkčná bielizeň zabraňuje tomu, aby zostala pokožka vlhká a tým sa ochladzovala.
Stredná vrstva oblečenia
Stredná vrstva oblečenia je v niektorých prípadoch aj poslednou vrstvou. Pri košeliach, tričkách alebo topoch stojí tiež odvod vlhkosti v popredí, zatiaľ čo pri bundách a nohaviciach, ktoré sú z materiálov ako fleece, perie alebo vlna, ide skôr o ochranu pred chladom, popr. dažďom. Správnosť zvoleného materiálu v tomto prípade ešte viac závisí od toho, akú outdoorovú aktivitu plánujete.
Funkčné oblečenie sa z veľkej časti skladá zo syntetických vlákien alebo zmesí tkanín, kde sa používajú prírodné alebo umelé vlákna. Výhodu majú v tom, že rýchlo schnú, sú robustné a dokážu odvádzať vlhkosť von. Pri zimných športoch sú vyžadované iné materiály ako napr. vlna, ktorá udržuje telesné teplo a len pomaly ho odvádza. Predovšetkým prachové perie a fleece sú tu veľmi obľúbené, pokiaľ ide o nákup pohodlného a funkčného oblečenia.
Vrchná vrstva oblečenia
Tretia vrstva oblečenia sa nosí vonku a chráni pred extrémnymi poveternostnými podmienkami ako vietor, chlad alebo vlhkosť. Tiež tu je na zváženie, na aký účel budete oblečenie nosiť. Vodeodolnosť a priedušnosť zohrávajú veľkú úlohu predovšetkým pri športoch ako turistika, lezenie alebo podobné aktivity, kedy sa zdržujete dlhšiu dobu vo voľnej prírode. Materiál u tohto oblečenia je navrhnutý tak, aby odvádzal pot von, ale zabránil preniknutiu dažďa.
Nepriepustnosť je normovaná: norma DIN EN 343 ("Ochrana proti dažďu") stanovuje základné hodnoty, ako nepriepustná látka skutočne je. Materiál je pritom vystavený vode, ktorá v stojacom stĺpci vytvára konštantný tlak na testovaný materiál. Odtiaľ pochádza aj jednotka "mm vodný stĺpec", ktorá sa v tomto kontexte používa. Koľko vody preniklo počas 24h materiálom, znamená nepriepustnosť testovaného materiálu. Ako zjednodušený vzorec platí, že vodotesné sú všetky látky, ktoré majú vodný stĺpec 1 500 mm a vyššie. Funkčné oblečenie má obvykle vodný stĺpec nad 4 000 mm, aby bolo považované za nepriepustné.
Na čom tiež záleží
Vetruodolnosť tiež závisí od materiálu a prevedenia. Čím vodeodolnejší materiál je, tým vyššia je aj vetruodolnosť. Pri nákupe by ste si mali uvedomiť, že sa vyššia vetruodolnosť negatívne prejaví na priedušnosti bundy alebo nohavíc.Ďalšími faktormi sú robustnosť použitého materiálu. Suroviny, hmotnosť materiálu, spôsoby tkania alebo šírka nití určujú, aké robustné nakoniec oblečenie bude. Čím robustnejšia bunda alebo nohavice sú, tým väčšia bude ich hmotnosť, pretože materiál musí byť silnejší. Materiál je teda dobrým ukazovateľom pre to, akú robustnosť môže zákazník od určitého kusu oblečenia očakávať. Pokiaľ chcete podniknúť dlhšie túry s batohom na chrbte je dôležité sa zamerať na odev s odolným materiálom v oblasti ramien a chrbta.
Nakoniec by ste mali venovať pozornosť strihom jednotlivého oblečenia v závislosti od outdoorového športu. Treky alebo pešia turistika vyžadujú iné oblečenie ako cyklistika alebo horolezectvo.