Outdoorové batohy a krosná
Trekingový batoh (> 35 l) - tak sa dá uniesť väčšia záťaž
Takto je vyrobený trekingový batoh
Tento typ batohu sa obvykle skladá z úložného vrecka so šnúrkou na stiahnutie, oddielu vo veku, bočných vreciek a spodného oddielu. Vrecko vo veku je často rozdelené niekoľkými oddielmi na zips. Mnoho menších vreciek na vonkajšej strane umožňujú rýchly prístup k určitým predmetom. Pomocou vonkajších gumových popruhov a pútok je možné pripevniť spací vak a karimatku. Vysoko kvalitné zipsy zaručujú dlhú životnosť produktu. Vodeodolný materiál sa stará o to, že je dažďová voda odvádzaná preč. Vďaka hliníkovým vzperám, ktoré sú integrované v chrbtovej časti, je záťaž dobre rozložená a váha sa dá ľahšie zdolať. Mäkké polstrovanie chrbtovej časti sa stará o komfort pri nosení aj na dlhých túrach.
Sú trekingové batohy vodeodolné a vodotesné?
Väčšina trekingových batohov je vodeodolná, čo ešte nemusí znamenať, že sú tiež vodotesné. Malými otvormi na zipsoch môže voda preniknúť do vnútornej časti batoha. Riešením tohto problému sú pláštenky na batohy. Len prostredníctvom pláštenky na batoh je možné garantovať, že sú vaše veci chránené pred vodou. Batohy s pláštenkami sú obzvlášť praktické. Aj pomocou suchého vrecka môžete uchrániť vaše dokumenty a iné cenné predmety pred vlhkosťou.
Správne zabaliť trekingový batoh
Čo je absolútne nevyhnutné a musí sa zabaliť, a čo môže zostať doma? Spravidla platí, že človek by mal dlhší čas nosiť najviac 25% svojej telesnej hmotnosti. Obzvlášť pri trekingových batohoch pre ženy je vhodné riadiť sa touto radou. Muži, ktorí sú fyzicky fit, to môžu skúsiť aj s tretinou svojej telesnej hmotnosti. Ťažké predmety prídu priamo na chrbát, ľahké veci, ako karimatka a spací vak, do spodného oddielu a do bočných vreciek môžete uložiť desiatu a nápoje. Oblečenie, jedlo a iné vybavenie sú rovnomerne uložené po oboch stranách v hlavnom vrecku. Týmto rozdelením zabránite tomu, aby vás záťaž tiahla dozadu. Dôležité drobnosti, ktoré potrebujete mať rýchlo po ruke, prídu do vrecka vo veku. Cennosti, ako napr. cestovný pas, by mali byť uložené hlboko dole, aby boli lepšie chránené pred krádežou.
Toto by nemalo vo vašom turistickom batohu chýbať:
- pláštenka na batoh: tak sú vaše cennosti v bezpečí pred vetrom a počasím
- sada na opravenie alebo šijacie potreby: na dlhých trekingových túrach sa môže ľahko stať, že sa uvoľní nejaké pútko alebo popruh, mali by ste byť vždy pripravení na najhorší scenár
- čelovka: pri neočakávanom príchode tmy alebo keď zídete z cesty, sa môže stať čelovka záchrancom vášho života
- sada prvej pomoci: aj keď ste iba na jednodňovom výlete, mali by ste byť vždy pripravení na možné zranenia
Batoh na túry
V porovnaní s trekingovým batohom je batoh na túry o niečo menší, ale pri objeme do 50 litrov do neho môžete ešte stále uložiť veľa vecí na dlhšie túry po horách. Podľa svojich vlastností sú batohy na túry určené predovšetkým na špeciálne aktivity. Paleta siaha od modelov pre viacdenné túry, cez batohy na lezenie alebo ľadovce, až po modely, ktoré sú vhodné na zimu, a preto sú ideálne na bežkárske a skialpové túry. Chrbtový systém u batohov na túry vyzerá obvykle ľahší, ale aj tieto modely sa vyznačujú extrémne dobrým usadením a vysokou voľnosťou pohybu. U mládeže sú batohy na túry obľúbeným spoločníkom na festivaly.