Cyklistická obuv • Cyklistika2

Každý, kto pravidelne jazdí na bicykli, vie, že dobrá cyklistická obuv je nevyhnutnou súčasťou cyklistického vybavenia. Bez ohľadu na to, či uprednostňujete nerovný terén alebo chcete jazdiť na pretekárskom bicykli, správna obuv vám umožní efektívnu jazdu na bicykli. Na rozdiel od bežnej obuvi je cyklistická obuv navrhnutá tak, aby optimálne prenášala silu z nohy na pedál. Tým sa znižujú straty energie pri šliapaní a zároveň sa cielenejšie využívajú svaly nôh. To je dôležité najmä na dlhých vzdialenostiach, kde musíte správne dávkovať svoju fyzickú silu počas dlhšieho časového úseku.
Scott Crus-R Lady, cykloobuv
Scott · Crus-R Lady, cykloobuv

Ženy

€ 79,99
SH-XC300
Shimano · SH-XC300

Unisex

€ 119,99

Cyklistická obuv - pre bezpečnosť, zábavu a potešenie z jazdy na bicykli

Každý, kto pravidelne jazdí na bicykli, vie, že dobrá cyklistická obuv je nevyhnutnou súčasťou profesionálnej cyklistickej výbavy. Nezáleží na tom, či preferujete náročný terén alebo radšej jazdíte v tempe na cestnom bicykli - so správnou obuvou je jazda na bicykli bezpečná a efektívna. Na rozdiel od obuvi do mesta je cyklistická obuv navrhnutá tak, aby cyklistu podporovala pri jeho športe: pomáha optimálnemu prenosu síl z chodidla na pedál. Tým sa znižujú energetické straty počas pedálovania a zároveň sa lepšie využívajú svaly nôh. To je dôležité najmä pri dlhších vzdialenostiach, pretože musíte správne dávkovať sily počas dlhého času.

Ako zistíte, ktorá cyklistická obuv je pre vás vhodná?

Cyklistická obuv má veľmi tuhú podrážku. Dôvodom je prenášať sily z vašich nôh na čo najväčšiu plochu. Čím je podrážka pevnejšia, tým lepšie funguje prenos síl. Ďalšou vlastnosťou je systém zapínania. Z bezpečnostných dôvodov je cyklistická obuv len zriedkakedy vybavená šnúrkami. Namiesto toho sú obľúbené suché zipsy, skrutkové uzávery alebo pracky, ktoré poznáte z inline alebo hokejových korčúľ. Výhodou tohto zapínania je, že noha je v topánke fixovaná a nemôže skĺznuť. Mnohé cyklistické topánky majú aj tzv. systém behúňa, ktorý zlepšuje prenos sily.

Cestné tenisky, MTB obuv alebo trekingová obuv

Na trhu sú dnes k dispozícii cyklistické topánky na rôzne druhy cyklistiky. Napríklad nadšenci cestnej cyklistiky potrebujú úplne inú obuv ako cyklisti na horských bicykloch alebo trekkingoví cyklisti. Cestná cyklistická obuv má v porovnaní s inou cyklistickou obuvou najvyššiu tuhosť podrážky, pretože celý pohyb pedálov slúži na pohyb vpred. Cestné tretry nemajú takmer žiadny profil.

Pri obuvi na horský bicykel sa naopak kladie dôraz na štýl jazdy. Tí, ktorí uprednostňujú jazdu v teréne, budú preferovať obuv s profilom, zatiaľ čo cyklisti orientovaní na cestu siahnu po obuvi s tuhšou podrážkou. MTB obuv má v porovnaní s cestnou obuvou aspoň malý profil, aby poskytovala oporu v teréne.

Trekingová cyklistická obuv má zvyčajne mäkšiu podrážku, aby poskytovala prirodzený pohyb v topánke, napríklad počas dlhých jázd do kopca.

Cyklistická obuv so systémom dezénu

Cyklistická obuv je k dispozícii so systémom behúňa alebo bez neho. Najmä v profesionálnej oblasti sú systémy behúňa veľmi obľúbené, pretože ponúkajú veľkú výhodu pri prenose síl. Pri každom šliapaní do pedálov zostáva noha na pedáli a nepohybuje sa. Systémy behúňa zároveň poskytujú väčšiu bezpečnosť, pretože noha nemôže skĺznuť z pedálu. Túto bezpečnosť ocenia najmä horskí cyklisti počas pretekov.

To, ktorá cyklistická obuv je vhodná pre nášľapný systém, zvyčajne zistíte podľa otvorov, ktoré sú priskrutkované v podrážke. Do týchto otvorov sa pripevní doštička, nazývaná "topánka", ktorá vám umožní pripnúť sa do pedálov. Pretože pedále a systémy tretier musia byť kompatibilné, je nevyhnutné nájsť si obuv, ktorá je určená pre systém pedálov. Obuv s nášľapným systémom spôsobuje, že topánky sú veľmi tuhé, takže sa v nich mimo jazdy nemôžete dobre pohybovať.

Obuv pre cestných cyklistov

Obuv pre cestných cyklistov možno rozpoznať podľa veľmi hladkej podrážky, ktorá je zvyčajne vyrobená z karbónu. Tento materiál je veľmi tuhý, takže obuv pre cestných cyklistov nie je veľmi vhodná na chôdzu po ceste. Ďalším faktorom je hmotnosť: čím je obuv ľahšia, tým je lepšia pre rýchlosť pri jazde. Dobrá obuv by nikdy nemala vážiť viac ako pol kilogramu, ale napriek tomu by mala poskytovať oporu nohe pri jazde na bicykli. Na to sa najlepšie hodí cestná cyklistická obuv so zapínaním na suchý zips, západku alebo otočné zapínanie. Cestná cyklistická obuv je zvyčajne k dispozícii s klik systémom alebo bez neho - podľa toho, čo preferujete.

Obuv na horskú cyklistiku

Bezpečnosť v teréne je nevyhnutná: pri jazde mimo spevnených ciest je nevyhnutná cyklistická obuv s vysokou špičkou, ktorá pomáha predchádzať zraneniam chodidiel a členkov. Keďže s horským bicyklom musíte prekonávať vzdialenosti aj pešo, obuv na horský bicykel má vhodný dezén, ktorý zabezpečuje lepšiu priľnavosť k terénu. Niektoré modely sú na tento účel dokonca vybavené hrotmi (podobne ako futbalové topánky). Podobne ako obuv na cestnú cyklistiku, aj obuv na horský bicykel je k dispozícii so systémom behúňa alebo bez neho, len choboty sú zakomponované medzi profilom obuvi. To neobmedzuje pohyb jazdca v takej miere ako cestná obuv.

Tipy na nákup

Pri kúpe cestnej obuvi by ste sa nemali príliš unáhliť. To, ktorá topánka je tá správna, závisí najmä od toho, kde a ako ju budete používať. Ak je to teda možné, mali by ste si obuv vyskúšať na bicykli, nielen pri sedení, státí alebo chôdzi. Kvalitné modely majú vložku, ktorá vytvára spojenie medzi chodidlom a topánkou. Pri jazde zabezpečuje, že sa lepšie absorbuje pot a noha zostáva v topánke suchá. To, či sa rozhodnete pre obuv s nášľapným systémom alebo bez neho, závisí od toho, ako vážne chcete brať cyklistiku.

Ochrana prstov a úchytky

Tí, ktorí pravidelne jazdia na bicykli v chladnom alebo vlhkom počasí, by mali zvážiť aj kúpu chráničov alebo návlekov na prsty. Zatiaľ čo návleky na prsty v dobre vetranej obuvi poskytujú úľavu od studeného vetra, gamaše sú dobrou alternatívou najmä v mokrých, veterných a chladných podmienkach. Návleky na prsty sú vhodné aj do topánok so stielkovým systémom, pretože majú voľný priestor na spodnej časti.

Čistenie cyklistickej obuvi

Cyklistickú obuv je najlepšie čistiť bežnou kefou na obuv. Čím robustnejší model, tým tvrdšia môže byť kefa. Blato a nečistoty sa najlepšie čistia špongiou a teplou vodou. V niektorých prípadoch pomôže aj neutrálne mydlo. Ak chcete udržať topánky po čistení suché, vyberte stielku a vycpite topánky novinami. Pri sušení topánok sa vyhnite zahrievaniu, pretože môže dôjsť k poškodeniu topánok. Obuv je lepšie nechať na čerstvom vzduchu, aby si zachovala svoj tvar.