Ako môžem vyčistiť svoj bicykel a postarať sa oň?

06.10.2020

Aj vy raz budete konfrontovaní so situáciou, kedy váš milovaný bicykel bude totálne špinavý, alebo bude pri šliapaní do pedálov neustále škrípať a vŕzgať. Najneskôr vtedy príde čas, kedy sa budete musieť vyzbrojiť čistiacimi prostriedkami a handrami, aby ste vyhlásili vojnu špine. Rovnako dobre je vyčistiť bicykel pre zimnou prestávkou, aby ste sa pri prvých jarných lúčoch mohli okamžite vyšvihnúť do sedla.

Udržať bicykel čistý počas jazdy je priam nemožné. Počas suchého leta sa na reťaz alebo prehadzovač nalepí prach a piesok, a keď sa k tomu pridá jesenný dážď, tak bude váš bicykel skôr zablatený než umytý. Čo teda urobiť?

V tomto blogovom príspevku nájdete návod, vďaka ktorému si svoj bicykel užijete veľmi dlho. Nielen že si pomocou týchto rád predĺžite životnosť častí podliehajúcich opotrebovaniu, akými sú ložiská, reťaz, kazety atď., ale i bicykel vám takto bude správne slúžiť ešte veľmi dlho. Z času na čas budete musieť navštíviť aj servis, ale intervaly servisov sa výrazne predĺžia, čo vám ušetrí peniaze.

Čo budete potrebovať:

Namáčanie

 1. Vezmite teplú vodu a namočte bicykel zhora nadol pomocou špongie alebo handry.
 2. Na bicykel nastriekajte čistiaci prostriedok a nechajte ho pôsobiť aspoň 5 minút (dobrý čistiaci prostriedok na bicykle rozpúšťa olej aj mastnotu).
 3. Nečistoty opatrne zotrite zhora nadol špongiou a teplou vodou (špongiu alebo handru často oplachujte, aby ste zabránili poškodeniu kolesa zvyškami, ako sú kamene).

Okrem iného sme jednoznačne proti použitiu vysokotlakového čističa. Môže to poškodiť ložiská, tesnenia a ochranné vrstvy dielov, ako sú prvky pruženia. Môžete však využiť záhradnú hadicu –  teplá voda je ale predsa lepšia, pretože sa tak rýchlejšie rozpustí olej a mastnota.

Čistenie reťaze/prehadzovača a kazety

Keďže sa na týchto častiach, ako vieme, nahromadí vždy veľa nečistôt, môžete pred tým ešte raz použiť čistiaci prostriedok a nechať ho krátko pôsobiť (opäť 5 minút)

 1. Handrou utrite z reťaze a prehadzovača hrubú nečistotu.
 2. Následne si môžete vziať opäť handru a navlhčiť ju odmasťovacím prostriedkom. Teraz nechajte prejsť reťaz niekoľkokrát pomedzi vaše prsty, aby ste odstránili nečistoty a staré mastné usadeniny (Ak je to pre vás príliš obtiažne, môžeme vám odporučiť zariadenie na čistenie reťazí – v podstate akúsi práčku pre vašu reťaz – naplňte prostriedok na čistenie reťazí, nechajte párkrát prebehnúť a hotovo! 
 3. Ak je vaša reťaz znečistená, budú pravdepodobne znečistené aj kolieska v prehadzovači. To sú tie dve vodiace kolieska v prehadzovači, ktoré sa starajú o správne prehadzovanie rýchlostí a optimálne vedenie reťaze. Tu môžete taktiež použiť handru alebo kefku. Ak sa tam však nachádza obzvlášť veľa nečistôt, vezmite niečo ploché ako plochý skrutkovač a omotajte okolo toho čistiacu handričku – teraz opatrne odstráňte všetky nečistoty. Ak to však vôbec nefunguje, môžete kolieska aj krátko odmontovať a následne ich vyčistiť. Takto sa dostanete aj k ložiskám. Pri opätovnej montáži sa uistite, či sú k vám kolieska otočené správnym nápisom, inak reťaz nebude správne fungovať.
 4. Na čistenie kazety si vezmite zloženú handričku, ktorou vyčistite priestory medzi jednotlivými reťazovými kolesami, alebo špeciálnu kefku – koniec koncov, na všetko existuje vhodný nástroj.
 5. Ak všetky tieto komponenty opäť žiaria, tak ste to skoro zvládli. Teraz musíte reťaz opäť namazať. Vezmite vhodný olej na reťaz alebo vosk a naneste ho na reťaz. Následne odstráňte prebytočný olej.

Váš pohon by mal teraz opäť skvele fungovať. Ak by sa po dlhšej dobe objavilo pukanie a praskanie, ktoré nebudete vedieť bežným čistením odstrániť, je možné, že bude potrebné vymeniť stredové ložisko.

Čistenie prvkov pruženia

Prvky pruženia, či už ide o odpruženú vidlicu alebo tlmiče, sú pravdepodobne najcitlivejšími a najdrahšími komponentmi bicykla. Musíte s nimi zaobchádzať citlivo. Piesty tlmičov a vnútorné nohy vidlíc sú potiahnuté špeciálnou vrstvou, kvôli ktorej sú obzvlášť citlivé. Počas jazdy sa vnútorné nohy pohybujú vo vonkajšej nohe hore a dole, pričom sa zakaždým posúvajú pozdĺž prachových tesnení. V prípade dobrých prvkov pruženia prechádzajú vnútorné nohy cez olejovú komoru, čím sa dodatočne premastia. Tvojou úlohou je postarať sa o čistotu vnútorných nôh a bezchybnosť prachových tesnení, aby mazanie prebiehalo optimálne.

 1. Odstráňte hrubú špinu z vidlice, ako aj z piestu tlmičov
 2. Jemnou handričkou teraz ešte môžete „vyleštiť“ vidlicu. Uistite sa, že na prachových tesneniach neostali nečistoty.
 3. Teraz naneste štetcom, jemnou striekačkou alebo handričkou olej na vnútorné nohy a nechajte ho pomaly stekať. V závislosti od vidlice môžete uvoľniť špirálovú pružinu z prachového tesnenia, aby olej prenikol lepšie do tesnenia.
  Nezabudnite sa vopred informovať,  ktorý olej je určený pre vašu vidlicu. Vnútorné nohy/piesty sa totiž mažú vnútri vidlice alebo tlmiča. Ak teraz siahnete po WD40, vytlačí to olej nachádzajúci sa vnútri, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k tomu, že vidlica bude bežať nasucho! Ak máte za rohom obchod s bicyklami s ústretovými predavačmi, opýtajte sa, či by vám tam mohli odliať trochu oleja (pár cl v starom pohári od horčice vám vystačí dlho). Vezmite si so sebou pár eur na šálku kávy, alebo prineste chlapcom a dievčatám na záver pracovného dňa studené pivo!
 4. Olej potrebuje nejaký čas, aby sa vstrebal. Následne založte pružinu na prachové tesnenia, párkrát zapružte vidlicou a hotovo!

Tvoj bicykel je teraz opäť čistý a perfektne namazaný. Časom môže, samozrejme, dôjsť k tomu, že sa tesnenia a ložiská opotrebujú. Kto nemá vhodné náradie, alebo nechce kvôli svojim dvom ľavým rukám radšej nič pokaziť, môže dať svoj bicykel aj do servisu. Mnohé obchody s bicyklami ponúkajú kompletný servis, kde vám váš bicykel kompletne rozložia. Ak chcete svojmu mechanikovi vyjsť v ústrety, spíšte si vopred zoznam s vecami, ktoré sa majú urobiť, alebo čo ste si na bicykli pri jazde všimli. Mechanici sú ľudia ako vy a ja, a nie sú bezchybní. Môžu však pracovať efektívnejšie, ak vopred vedia, na aké problémy sa majú zamerať.

Dúfame, že váš bicykel teraz jazdí ako v prvý deň. Ak by ste ešte mali otázky alebo ak si želáte blogový príspevok na inú tému, oznámte nám to. Dovidenia!