Akú turistickú obuv potrebujem?

21.08.2020

Robustné vysoké topánky na horskú turistiku sa na prechádzku po lúke hodia asi tak ako žabky na horolezeckú túru. Ľudia sa často pýtajú, ktorá turistická obuv je tá najlepšia, avšak nemáme na to paušálnu odpoveď – naše chodidlá sú prinajmenšom tak odlišné ako túry, ktoré chceme podniknúť. Týmto blogovým príspevkom vám síce nebudeme vedieť naservírovať perfektné turistické topánky ako na striebornom podnose, ale urobíme maximum, aby sme vám aspoň poskytli prehľad bežných kategórií. Ak by ste neskôr v obchode uvažovali nad kúpou turistickej obuvi, budete mať o nej aspoň približnú predstavu.

Rôzni výrobcovia sa pokúsili svoje výrobky kategorizovať tak, aby boli turistické topánky pre konzumentov hmatateľnejšie. Mohlo by sa zdať, že to nie je zlý nápad. Ak však každý výrobca používa inú stupnicu alebo tabuľku na to, aby vlastnosti jeho produktov boli zrozumiteľnejšie, nebude to pre zákazníka veľmi nápomocné. Skôr než sa dostaneme k niektorým bežným typom turistickej obuvi, v krátkosti vám ukážeme, čo je pri turistickej obuvi dôležité.

Všeobecné informácie o turistickej obuvi

Na rozdiel od bežných topánok má turistická obuv niektoré funkcie, ktorými sa odlišuje od iných topánok. K najdôležitejším patria profil a gumová zmes. Obidve vlastnosti sa navzájom ovplyvňujú a zabezpečujú, aby ste mali v každej situácii dostatočný grip.
Normálne alebo bežecké topánky vychádzajú z toho, že sa chodidlo bude (normálne) odvíjať od povrchu cez celú plochu. Dobrá opora je teda výsledkom podrážky ako celku. Turistická obuv musí byť zase schopná poskytnúť bezpečnú oporu aj na podstatne menšej kontaktnej ploche. To, čo na rovných povrchoch sotva zbadáme, môže byť na kamenistých povrchoch a povrchoch s vyčnievajúcimi koreňmi životne dôležité. Čím náročnejší terén, tým tvrdšia gumová zmes. Kým v lese nám postačí podrážka z mäkkej gumovej zmesi, ktorá sa vie prispôsobiť mäkkému lesnému povrchu a malým koreňom, vo vysokohorskom teréne toho musí gumová zmes vydržať oveľa viac, a to bez toho, aby nás boleli chodidlá.
Okrem tvrdšej gumovej zmesi sa mení aj tvar topánky. Čím exponovanejší terén, tým vyššia sára topánky. Aj keď najskôr obmedzí váš pohyb, zaručí vám, že aj vďaka nej bezpečne prejdete cez ostré a nestabilné kamene bez straty rovnováhy.

Všetky ďalšie vlastnosti sú špecifické pre jednotlivé túry a závisia od toho, za akých poveternostných podmienok chcete chodiť na túry, či teploty budú extrémne vysoké alebo nízke, či topánky budú musieť počas viacdennej túry okrem vašej hmotnosti niesť aj hmotnosť batoha.

Jednou z najznámejších stupníc je kategorizácia turistických topánok podľa modelu tradičnej nemeckej spoločnosti Meindl, ktorá svoje modely rozdeľuje do 6 rôznych kategórií (A, A/B, B, B/C, C, D). Existuje aj Lowa index s hodnotami 1-6, ako aj rozdelenie podľa pojmov, pričom sa tu mnohé pojmy používajú hovorovo ako synonymá.
A na stupnici Meindl zodpovedá Lowa indexu 6 a opisuje v podstate ľahkú voľnočasovú (turistickú) obuv. Najextrémnejším zástupcom turistickej obuvi je expedičná obuv (kategória D, príp. 1). Všetky sú uvedené tu:

Stupnica Meindl

Stupnica Lowa

Opis

Typ terénu & túry

A

6

Ľahká turistická obuv

Ľahké túry v rovinatom teréne; spevnené cesty, batoh

A/B

5

Vysoká turistická obuv

Ľahké túry v kopcovitých oblastiach; spevnené cesty; občas strmý svah, batoh s vecami na jedno prenocovanie v chate

B

4

Klasická trekingová obuv

Túry vo vysokohorskom teréne; viacdenné túry v skalnatom teréne

B/C

3

Ťažká turistická obuv/vysoká trekingová obuv na náročnú turistiku

Viacdenné vysokohorské túry po náročných trasách v strmom a skalnatom teréne (čiastočne vhodné na použitie mačiek)

C

2

Vysoká horská obuv/vysokohorská obuv

Viacdenné túry vo vysokohorskom teréne; čiastočne vhodné na zimu; vhodné na použitie mačiek; určené na ferraty

D

1

Expedičná obuv/ (ultimatívna) vysokohorská obuv

Obuv určená do najvyšších a najnáročnejších terénov; tu nenájdeme žiadne turistické značky, nieto chodníky; do extrémneho počasia; čiastočne odnímateľná vnútorná topánka

 

Ľahká turistická obuv:

Turistická obuv tejto kategórie (A alebo 6) ešte nevyzerá ako typická turistická obuv. Orientuje sa najmä na tých, ktorí obľubujú prechádzky po spevnených cestách alebo v parku. Sú to skôr športové topánky na každodenné nosenie, ktoré si môžeme vziať na cesty alebo obuť na prechádzky. Poznáme ich aj pod názvom poltopánky. Poskytujú vám len také tlmenie, aby ste si mohli pohodlne so sebou vziať ľahší ruksak.

Vysoká turistická obuv:

Vysoká turistická obuv (A/B alebo 5) je začiatočníckym modelom turistickej obuvi. Vzhľadom už viac pripomína typickú turistickú obuv. Na rozdiel od topánok kategórie A je podrážka výrazne tuhšia, čo je optimálne pre ľahké túry v kopcovitých oblastiach alebo na úpätí hôr. Povrch je pritom väčšinou spevnený, pričom terén môže byť sčasti aj strmý – koniec koncov ide predsa aj o zdolanie niekoľkých výškových metrov. Vysoká turistická obuv poskytne dostatočné tlmenie, aby ste si so sebou mohli vziať veci na dlhšiu dennú túru.

„Klasická“ trekingová obuv:

Klasická trekingová obuv (B alebo 4) je modelovým radom, kde nájdeme topánky na dlhšie túry, ako aj na pohodlné turistické trasy vo vysokohorskom teréne. To znamená, že sa budete pohybovať v kamenistom teréne, alebo na cestičkách budete prechádzať po nestabilných skalách. Tlmenie podrážky je navrhnuté tak, aby ste so sebou mohli vziať aj batoh s vecami na viacdennú túru.

Ťažká turistická obuv/vysoká trekingová obuv na náročnú turistiku:

Obuv na náročnú turistiku kategórie B/C alebo 3 je perfektným spoločníkom pre ambicióznych trekingových dobrodruhov v stredne ťažkom vysokohorskom teréne. Túry smerujú až do vysokohorských oblastí a vedú po náročných (strmých) cestách, turistických, kamenistých chodníkoch a zaistených lezeckých trasách, pričom sa na topánky môžu pripevniť už aj mačky.

Vysoká horská obuv/vysokohorská obuv:

Vysoká obuv kategórie C alebo 2 je navrhnutá na vysokohorské túry s drsným a strmým povrchom – chodník v tomto prípade nie je vždy zrejmý. Topánky tejto kategórie môžete nosiť aj počas chladných viacdňových túr. Môžu sa na ne pripevniť mačky. Topánky majú veľmi vysoké šnurovanie, ako aj extrémne tuhú podrážku, aby poskytovali dostatočnú stabilitu aj na najmenších hranách.

Expedičná obuv/(ultimatívna) vysokohorská obuv:

Kto by chcel ísť na Mt. Everest alebo sa aspoň plánuje zdržiavať v 5000-metrových výškach, nájde správnu obuv medzi expedičnou obuvou kategórie D, príp. 1. Bez ohľadu na to, či je k dispozícii chodník alebo nie, s týmito topánkami sa dostanete hore všade. Sú obzvlášť vhodné na ľadovcové výstupy a ľadovcovú turistiku a navyše sa na ne dajú pripevniť mačky. Niektoré modely disponujú vyberateľnou vnútornou topánkou pre extrémne chladné počasie.

Dúfame, že sme vám vďaka tomuto stručnému prehľadu pomohli nahliadnuť do sveta turistickej obuvi. To, akú obuv potrebujete, závisí od túr, ktoré ste si toto leto naplánovali. Každá z týchto kategórií ponúka desiatky modelov rôznych výrobcov, pričom niektoré sú obzvlášť nepremokavé alebo obzvlášť ľahké. To všetko sú vlastnosti, na ktoré musíte nájsť odpoveď sami. Kto napríklad plánuje viacdennú dobrodružnú túru po Škandinávii alebo Škótsku, sa pravdepodobne zameria na klasickú trekingovú obuv, ktorá je navyše nepremokavá, zatiaľ čo niekto, kto chce ísť v Taliansku na túru pri Gardskom jazere, uprednostní ľahší a vzdušnejší model.
V konečnom dôsledku sa však nevyhnete obchodu, pretože, ako sme už spomenuli, chodidlá sú rovnako rozdielne ako turistická obuv a túry, ktoré sme si s nimi naplánovali. To, že teraz viete, ktorý typ topánky je ten správny, ešte neznamená, že vám bude sedieť každá topánka – tu pomôže iba návšteva obchodu a skúška topánok.

Želáme vám na túrach veľa zábavy a dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli.