Čo si zbaliť do batoha na viacdňovú túru?

14.08.2020

Keď zavrieme dvere auta a s očakávaním sa pozeráme na prvý vrchol plánovanej túry, stále nás sprevádzajú určité pochybnosti. Máme skutočne všetko alebo sa po prvých výškových metroch psychicky zrútime, lebo sme niečo zabudli? Už názov to prezrádza. Otázka znie, čo je skutočne potrebné, aby sme si viacdňovú túru čo najviac spríjemnili. Samozrejme, vždy sa dá vziať viac. Ale sú určité predmety, ktoré by vám na žiadnej túre nemali chýbať. V tomto blogovom príspevku vám povieme, ktoré to sú!

Každý si svoje výlety navrhuje inak. Môže ísť o viacdňové túry s horolezeckými pasážami, kde je potrebná prilba a lezecký set alebo niekoľkodňová zimná lyžiarska turistika. V tomto krátkom článku vás chceme upozorniť iba na to, že neexistuje univerzálny zoznam vecí, ktoré si máme vziať na túru a ktorý by platil pre každého. Nech už sú to napríklad turistické palice, ktoré si musíte vziať so sebou, alebo talizman bez ktorého neopúšťate dom.

Ktorá veľkosť batohu je správna na viacdňovú túru?

Skôr než sa začneme zaoberať otázkou, čo všetko si potrebujete zbaliť do batoha, mali by ste sa uistiť, či máte správny batoh. Batohy sa v zásade dajú rozdeliť do kategórií: denný batoh 1-2 dni, viacdenný/trekingový batoh (3-5 dní) a batohy na „dlhé cesty“ (6 + dní). Existuje, samozrejme, ešte presnejšie rozdelenie, ale o tých si povieme v inom blogovom príspevku, ktorý sa bude venovať výlučne rôznym druhom batohov.

Veľkosť batohov sa v princípe uvádza v litroch a vyjadruje sa nimi jeho objem. Pre naše plánované dobrodružstvo potrebujeme viacdenný alebo aj trekingový batoh. 

Potrebujeme teda batoh, ktorý má takú kapacitu, aby sa doň zmestili veci potrebné na 3-5 dní. Optimálny objem je 50 – 70 litrov. Toto 20-litrové rozpätie predstavuje voľný priestor, podľa toho ako si naplánujete váš výle. Každý batoh je iný, ponúka viac či menej funkcií na uspokojenie potrieb. Keďže budete spať v chatách, nemusíte si so sebou vziať napr. ani stan ani riad.

Balenie trekingového batohu: Čo potrebujete?

Aby bol celý tento zoznam štruktúrovanejší, rozdelili sme ho do menších kategórií. Okrem toho sa môžete už vopred informovať, či je napríklad možné oprať si odevy ručne – môžete si tak znížiť hmotnosť nákladu, ak si budete môcť svoje prepotené oblečenie krátko prepláchnuť a usušiť pri večernom zapadajúcom slnku.


Oblečenie/bielizeň:

Voliteľné:


Strava:

Ten, kto plánuje viacdňovú chatovú turistiku, mal by sa vopred informovať, do akej miery bude postarané o jedlo a pitie! V prípade vášho výletu vychádzame z toho, že na vás bude poobede čakať aspoň chladené pivo a chutné jedlo a ráno dobré raňajky. Ak cestujete so stanom alebo cez obed nechcete vynechať teplé jedlo, budete okrem turistického variča, panvice a riadu potrebovať aj ingrediencie na varenie.


Hygiena a zdravie:


Iné:

Voliteľné:


To všetko sú veci, na ktoré by ste mali pri balení vášho batohu myslieť. Niektoré z nich možno necháte doma, a pokiaľ to okolnosti dovoľujú, tak je to úplne v poriadku.Teraz, keď ste všetko svoje oblečenie a predmety hodili na jednu kopu alebo ich náhodne vložili do ruksaku, mali by ste ešte aspoň raz porozmýšľať nad tým, ako ho musíte zbaliť. Pretože každý, kto iba náhodne vloží veci do batohu, má pocit, že nesie oveľa väčšiu hmotnosť a nevie nič rýchlo nájsť. Otázka správnej pozície batoha na tele je rovnako dôležitá. Dúfame, že sa vám tento príspevok páčil. Ak máte ďalšie otázky, pozrite si náš profil, a ak nebudeme mať odpoveď hneď po ruke, tak nám priamo napíšte.