Spací vak: Správna starostlivosť je dôležitá!

28.07.2020

Určite to poznáte aj vy, keď sa po náročnej túre neviete dočkať, kedy konečne vojdete do stanu, aby ste z mäkučkého spacieho vaku mohli pozorovať zapadajúce slnko – len keby sa zo spacieho vaku nešíril ten zápach, ktorý je tam len preto, že ste ho po poslednej túre v minulom roku jednoducho vložili do skrine. V tomto príspevku vám dáme pár užitočných tipov, ako sa správne postarať o váš spací vak.

Spací vak - Správna starostlivosť je dôležitá

Všeobecne

Spací vak by ste v zásade mali prať, len ak je to nevyhnutné. Príliš časté pranie, či už ručné alebo v práčke, môže spôsobiť, že spací vak stratí svoj loft/cuin (jednotka určujúca hrúbku spacieho vaku). V tejto súvislosti hovoríme o nadýchanosti a označujeme tým schopnosť spacieho vaku sa po kompresii opätovne „nafúknuť“.

V súlade s mottom „podľa potreby a čo najmenej“ je dôležité najskôr zistiť, kedy je potrebné vložiť spací vak do práčky. Ak sa outdoorový produkt používa primerane, tak sa väčšina nečistôt dá odstrániť vlažnou vodou, jemnou špongiou a trochou mydla. To isté platí aj pre slabé škvrny od potu alebo odumreté zvyšky kože. Aj napriek tomu je po určitom čase nevyhnutné dopriať nášmu obľúbenému spaciemu vaku „omladzovaciu kúru“.

Pranie spacieho vaku

Nezáleží na tom, či je to múmiový, trekingový alebo iný druh spacieho vaku. Najdôležitejší je materiál. Ak máte páperový spací vak, mali by ste s ním pri praní zaobchádzať citlivejšie. To samozrejme neznamená, že spací vak z umelého vlákna môžeme ľubovoľne často prať v práčke.

Skôr než prejdeme k rozdielom, prejdite si pred praním ešte tento krátky kontrolný zoznam (toto platí pre každý typ spacieho vaku bez ohľadu na materiál):

 1. Dbajte na pokyny výrobcu uvedené na produkte a dodržiavajte ich
 2. Vyvetrajte spací vak, ak je to potrebné, postup príp. zopakujte ešte raz.
 3. Pred praním odstráňte prípadné poškodenia, ako napr. natrhnutia atď.
 4. Povoľte všetky sťahovacie šnúrky a zapnite zipsy, ako aj suché zipsy.
 5. Otočte spací vak na rubovú stranu! Tým ochránite vonkajšiu stranu, zatiaľ čo sa bude čistiť vnútro.
 6. Pripravte si špeciálny prací prostriedok na páperie.
 7. Po aviváži nesiahajte!

Páperový spací vak: Takto správne ručne vyperiem spací vak

Páperie je veľmi citlivý materiál, preto vám odporúčame, aby ste ho prali v rukách.

 1. Napustite vaňu vlažnou vodou a pridajte trochu pracieho prostriedku na páperie.
 2. Vložte spací vak do vane a zabezpečte, aby bola celá tkanina namočená. Snažte sa však vyhnúť silnému stláčaniu a treniu, aby ste ochránili jemné švy a membrány.
 3. Ak zo spacieho vaku unikol všetok vzduch, môžete ho podľa stupňa znečistenia nechať namočený až hodinu.
 4. Obzvlášť znečistené plochy očistite jemne špongiou.
 5. Vypustite vodu a oplachujte spací vak studenou vodou dovtedy, kým sa neprestane tvoriť pena.
 6. Zvyšnú vodu nechajte stiecť po dobu 15 minút. Spací vak pritom nestláčajte.

Spací vak zo syntetického vlákna: Správne pranie  spacieho vaku v práčke

Umelé vlákno toho znesie na rozdiel od citlivého páperia trochu viac, preto je tu okrem ručného prania aj možnosť prania v práčke. Aj tu však platí: Prejdite si najskôr vyššie uvedený, všeobecný kontrolný zoznam. Takýto spací vak nasáva veľké množstvo vody. Skontrolujte, či má váš bubon dostatočne veľký objem. V prípade zimného spacieho vaku je potrebný bubon s kapacitou cca. 7 kg.

Prejdime k praniu:

 1. Prejdite si všeobecný kontrolný zoznam.
 2. Použite prací prostriedok na funkčnú alebo jemnú bielizeň zo syntetického vlákna.
 3. Nastavte šetrný program prania (teplota max. do 30°C!)
 4. Po pracom cykle nasledujú viaceré cykly plákania, až sa nakoniec v bubne prestane tvoriť pena.
 5. Odstreďovanie: Pri cca. 500 otáčkach (viac nie!) sa zo spacieho vaku ešte raz odstredí veľké množstvo vody. Potom sa môže zavesiť a dať sušiť.

Takto si vysuším svoj spací vak

Teraz, keď sme skončili s manuálnou prácou, môžeme prejsť k sušeniu. Avšak pozor, kto si teraz myslí, že dať usušiť svoj spací vak do sušičky je dobrý nápad, riskuje poškodenie materiálu.

Pri obidvoch typoch materiálu platí, že  spací vak sa má prevesiť horizontálne cez tyč – a síce najlepšie nad odtok alebo niekde vonku, kde nebude visieť na priamom slnečnom svetle. Kto svoj spací vak zavesí len za jeden koniec, riskuje, že sa výplň skĺzne nadol. Spací vak tak bude dlhšie schnúť a vlákno nebude rovnomerne rozložené.

Sušenie na vzduchu si vyžaduje dlhší čas. Opakovaným pretáčaním a jemným natriasaním schnú vlákna rýchlejšie a to aj bez toho, aby sa poškodil materiál.

Po dvoch až troch dňoch na vzduchu môžete prejsť k ďalšiemu kroku. K sušičke!

Spací vak v sušičke: Na čo musíte dbať!

 1. Uistite sa, že sa spací vak niekoľko dní sušil na vzduchu.
 2. Používajte len veľmi nízke teploty alebo šetrný cyklus sušenia, ak je k dispozícii.
 3. Jedným z trikov je vložiť do sušičky až 6 tenisových loptičiek. Výsledkom je, že sa páperie pri sušení dodatočne uvoľní a rovnomernejšie rozloží.
 4. Váš spací vak je teraz celkom čistý a suchý. Môžete ho teraz znova zvinúť a hodiť do skrine – NIE!

Takto si uskladnite váš spací vak

Bez ohľadu na to, či je to po praní alebo kempingovom výlete, ten, kto chce mať spací vak dlhú dobu a ochrániť ho pred nepríjemným zápachom, mal by venovať pozornosť aj jeho uskladneniu. Zápach sa tvorí najmä v studených a vlhkých miestnostiach, preto by ste mali svoj spací vak uložiť na mieste, kde je sucho. Aby ste zvýšili jeho životnosť a odstránili nepríjemné pachy z vláken, mali by ste mať váš spací vak uložený voľne vo vrecku zo sieťoviny.