Je lepšie behať sám alebo v skupine?

02.09.2011

Človek má pevné predsavzatia a predsa naraz chýba chuť a motivácia. To pozná snáď každý. Aby ste sa neustále nedostávali do takých situácií, dohodnite sa s inými bežcami a trénujte spoločne. Uvidíte, ako Vám pocit, že ostatní čakajú, nedovolí "vykašľať" sa na tréning.

Okrem toho je takéto stretnutie bežcov ideálne na výmenu názorov a skúseností. Na druhej strane nie je dobré niečo preháňať a nechať sa príliš ovplyvňovať. Vplyv, ktorý na Vás takáto skupina bežcov môže mať, nemusí dopadnúť vždy dobre. Pri behaní v skupinách je tempo vždy vyššie, ako je človek zvyknutý. Kto nepozná svoje hranice, môže sa ľahko preceniť. Môžeme to však vidieť aj pozitívne. Ak takýto skupinový beh absolvujeme raz týždenne, je to skvelá forma rýchleho tréningu. Ďalšie dni už znova pobežíte vlastným tempom. Pri kombinácii týchto tréningov je potrebná určitá disciplína a znalosť svojej športovej výkonnosti.

Ďalšou pozitívnou vecou na skupinových tréningoch je, že spoznáte nové trasy. Trás máme, samozrejme, požehnane. Veľa obcí a regiónov má vybudovanú vlastnú sieť bežeckých trás a často k nim vydáva aj špeciálne mapy. Osobne uprednostňujem beh lesom. Ponúka oveľa väčšie množstvo zážitkov a možností zmeny.