Ako sa vybaviť na cyklovýlet?

05.08.2011

Kto si na cyklovýlet nezoberie dostatok tekutín alebo, môže počas jazdy, obrazne povedané, skončiť ako ryba na suchu. Aké možnosti máme? Klasickú fľašu nájdete v dvoch prevedeniach: plastovú alebo hliníkovú. Prvá má tú výhodu, že pasuje do každého držiaka a aj napiť z nej sa dokážete rýchlejšie, lebo plast sa dá ľahko stlačiť. Hliníkové fľaše viac vydržia, často však na ne potrebujete špeciálny držiak.

Čoraz obľúbenejšie sú rezervoáre, ktorých objem dosahuje aj tri litre. Veľa cyklistických ruksakov je nimi vybavená. Ale aj klasické ruksaky už mávajú výbavu, ktorá umožňuje použitie rezervoárov. Veľkou výhodou oproti fľašiam je, že cez hadičku sa bez problémov napijete a nemusíte pri tom dávať ruky dole z riadenia.

Najvhodnejším spôsobom získavania informácií o jazde a kontroly tréningu je cyklopočítač. Dnes sa najčastejšie používajú bezdrôtové modely, aby ste sa vyhli zmäti káblov na vidlici. Základné modely Vám poskytnú tie najdôležitejšie informácie, napr. o celkovej prejdenej vzdialenosti, priemernej rýchlosti a ďalšie. Trendom sú však multifunkčné prístroje, ktoré sú dodatočne vybavené napríklad výškomerom a meračom tepovej frekvencie. Najmodernejšie produkty umožňujú export zaznamenaných dát a ich vyhodnotenie a archivovanie doma na počítači.