Aké zákonné podmienky musí bicykel spĺňať?

22.07.2011

Ako cyklista na seba beriete podľa zákona nemalú zodpovednosť - platí to predovšetkým, keď vyrážate na bicykel s deťmi, ale nie len vtedy. Každý bicykel, cestný, horský, či trekingový, musí mať, samozrejme, dve na sebe nezávislé brzdy . Brzdy by mali mať určitý výkon, ale všetky nové a udržiavané brzdy ho bez problémov dosahujú.

V Rakúsku musia byť bicykle vybavené aj zariadením na akustickú varovnú signalizáciu ( teda zvončekom, klaksónom a pod.). Výnimku majú iba pretekárske cestné bicykle s hmotnosťou do 12 kg – do tejto skupiny patria všetky modely s pretekárskym kormidlom a úzkymi ráfikmi (so šírkou max. 23 mm).

Pretekárske cestné bicykle nemusia byť v Rakúsku vybavené ani odrazovými sklami na pedáloch a lúčoch kolesa. Pre všetky ostatné typy bicyklov (aj pre horské) sú odrazové sklá povinné. Ako náhradu za bočné oranžové odrazové svetlá však možno použiť odrazové materiály "na bokoch kolesa alebo na bokoch plášťov pneumatík, či na koncoch blatníkov, alebo bočných častiach odevu cyklistu".

Pri zhoršenej viditeľnosti je dodatočne predpísané použitie svietidla svietiaceho dopredu bielym svetlom a svietidla svietiaceho dozadu červeným svetlom. Svietidlá musia spĺňať v zákone uvedené technické normy a byť na bicykli upevnené predpísaným spôsobom. V Rakúsku nie je dovolené mať osvetlenie upevnené na oblečení alebo prilbe. Za denného svetla, samozrejme, túto dodatočnú výbavu nepotrebujete. Pre pasívnu ochranu musia byť na bicykli upevnené predné biele odrazové a zadné červené odrazové svetlá - zadné odrazové sklo môže byť kombinované so zadným svietidlom s červeným svetlom.