Čo je dôležité pri výbere stanu? Na čo dávať pozor pri stavaní?

15.07.2011

Už deti sú stanmi neskutočne fascinované. Často si chcú postaviť vlastný domček, niekde vonku, dokonca možno v divočine a večer tráviť pri táboráku. Dospelí fantazírujú o zážitkoch v prírode tiež, len s tým rozdielom, že do západu slnka chcú mať stan ozaj postavený.

Tip 1: Bezpodmienečne si nacvičte si stavbu stanu doma a v pokoji si prečítajte priložený návod.

Z nasledujúcich kategórií stanov sa dajú odvodiť rozličné oblasti použitia: stany do veľkých stien, kupolové, tunelové, či Pop-up stany nazývané aj samorozkladacie. Dôležité parametre, ktoré by vás pri kúpe mali zaujímať sú: priestor, hmotnosť a objem zbaleného stanu, ako aj stabilita a ochrana pred nepriaznivým počasím. Podrobnosti o materiáloch, technológii spracovania a extra funkciách (vetranie, sieťky proti hmyzu a i.) jednotlivých stanov sa dozviete v predajniach Intersport.
Keď už máte stan, ktorý ste si vyhliadli, stačí vám pri jeho stavbe dodržiavať tieto zásady.

  • Nikdy nestavajte stan v preliačine (hrozí, že vás počas búrky zaplaví), dajte si pozor, aby bol vchod na záveternej strane a nie na náveternej.

  • Vyčistite priestor, kde chcete stan postaviť a dajte si pozor, aby bol čo najrovnejší. Podložka pod stan znižujeriziko poškodenia podlahy stanu.

  • Použite šnúry na napnutie celty. Ak je pôda piesčitá, vhodnejšie na ukotvenie stanu ako kolíky sú dlhšie ihly.

  • Pri stavaní by mali byť všetky zipsy zatvorené, ináč môžete stan príliš napnúť.

  • Skontrolujte, či sú všetky vetráky otvorené, lebo za určitých klimatických podmienok dochádza k zrážaniu vodnej pary na vnútornej strane celty.