Chcel by som vyraziť na cyklovýlet aj s dieťaťom. Ako na to?

01.07.2011

Pri bicyklovaní s deťmi má absolútnu prednosť bezpečnosť. Deti preto musia vždy nosiť prilbu – aj v prípade, že svoje potomstvo veziete v detskej sedačke alebo v prívesnom vozíku. K úrazu alebo pádu môže dôjsť aj pri nízkej rýchlosti alebo aj keď stojíte. Radšej si ani nepredstavovať, čo by sa mohlo stať bez prilby.

Okrem toho musí byť podľa noriem detská sedačka vybavená bezpečnostnými pásmi, ktoré dieťa nedokáže ľahko odopnúť, výškovo nastaviteľnými opierkami na nohy, fixačnými popruhmi na chodidlá a opierkou na hlavu, ktorá zabezpečí dostatočnú oporu. Modrené modely majú všetku požadovanú výbavu. Dodatočne odporúčame použiť kryt na lúče kolesa, pre prípad, že by si dieťa vyvlieklo chodidlá z popruhov.

Mali by ste si ešte dať pozor na pár vecí: Skontrolujte ešte raz po montáži sedačky, či sú všetky časti bezpečne upevnené. S dieťaťom najprv urobte skúšobnú jazdu, aby ste si na nový pocit na bicykli zvykli. Nikdy nenechávajte dieťa v sedačke samé. Aj pri menšom pohybe by mohol bicykel padnúť.

Na transport starších detí (asi od škôlkarského veku) sú najvhodnejšie prívesy. Existujú aj modely, v ktorých odveziete dve deti spolu. Ani tu však nesmiete zabúdať, že prilba a bezpečnostné pásy sú povinné.

Pár poznámok k detským bicyklom. Modely pre najmenších nie sú vybavené osvetlením ani radením a nemali by sa používať na verejných komunikáciách. Pre deti sú veľmi dôležité ľahko použiteľné brzdové páčky - väčšina modelov využíva nášľapnú brzdu zadného kolesa. Deti blížiace sa školskému veku môžu presedlať na bicykel s radením a kompletnou cestnou výbavou. Na čo si pri kúpe všetkých produktov dávať pozor, a ako zvoliť správnu veľkosť bicykla, Vám poradia v predajniach Intersport.