Okuliare, potítka, nosová náplasť – ozaj mi to pri behu pomôže?

24.06.2011

Osobne behám v lete vždy s okuliarmi, ibaže by bola vyložene tma. Hlavne za slnečných dní je ochrana očí proti UV žiareniu veľmi dôležitá. Zároveň chránime naše oči proti poletujúcemu hmyzu. Okrem týchto základných požiadaviek majú špičkové modely všetkých svetových výrobcov okuliarov ďalšie vlastnosti, ktoré spríjemňujú ich užívanie. Dobré okuliare sa nezahmlievajú a pot vám z obrúčok nekvapká do očí.

V boji proti potu v tvári sú najužitočnejšie potítka. Nie je veľmi príjemné utierať pot do trička, ktoré je po čase tiež prepotené. Okrem toho Vám vďaka potítkam nebude pot z čela stekať do očí. Výbornú službu vám urobí aj čelenka alebo šatka.

Alternatívou k čelenke je čiapka. Vďaka šiltu umožňuje lepší výhľad a chráni Vás pred priamym oslnením. Tiež zabraňuje úpalu. Ten, kto necháva svoju hlavu v horúcich letných dňoch odkrytú, riskuje jej bolesti a zníženie výkonu. Aj za dažďa Vám čiapka poskytne vyšší komfort a tepelnú ochranu.

Nosová náplasť podporuje dýchanie a poznám veľa bežcov - vytrvalcov, ktorí s ňou majú tie najlepšie skúsenosti.

Bežecké ponožky patria k základnému vybaveniu. Mali by Vám perfektne sadnúť a nikde sa nekrčiť, pretože inak Vám spôsobia bolestivé otlaky. Okrem toho sú v určitých partiách zosilnené, aby podporovali tlmenie a chránili Vašu kožu pred poškodením.