Čoje dôležité pri výbere sedla?

03.06.2011

Je celkom dobre možné, že Vaše pozadie a sedlo k sebe vôbec nepasujú. Sedlo sa dá porovnať s topánkami, tie si tiež nemôžete kúpiť len tak o dve čísla väčšie.

Aby ste si dokázali vybrať vhodné sedlo, najprv Vám v Intersporte presne odmeráme posed Pomocou odtlačku na kartónovom vlnitom papieri zistíme vzdialenosť medzi sedacími kosťami a nakoniec aj najvhodnejšiu šírku sedla. Na sedacích kostiach spočíva tlak tela a treba im preto uľaviť.

Okrem toho skontrolujeme pozíciu na bicykli, čo nám umožní zvoliť optimálny model sedla. Čím je Vaša pozícia vzpriamenejšia, o to širšie sedlo potrebujete. Čoraz častejšie sa využívajú profilované sedlá. Zvýšená časť pod zadkom a znížený stred sedla zaručujú u týchto modelov vynikajúce prekrvenie a redukovaný tlak na nervy. Nedôjde tak k tomu zvláštnemu zmeraveniu zadku a nôh. Pri dlhodobom používaní tiež predchádzame riziku impotencie.

Rozšírený názor, že mäkké sedlo je pohodlnejšie je zavádzajúci. Príliš mäkké sedlo sa po 30 minútovej jazde premení spravidla na veľmi nepohodlné. Príčinou je, že sedacie kosti zapadnú hlboko do sedla a dôjde k dráždeniu hlbšieho, citlivého tkaniva, napríklad svalov a šliach. Dôsledkom je divná, tupá bolesť.