Aké oblečenie je na turistiku najvhodnejšie?

27.05.2011

Pred kúpou funkčného outdoorového oblečenia vám musí byť jasné, pri akej činnosti ho chcete využívať. Možnosti siahajú od nenáročných výletov, cez lezenie, horolezectvo až po extrémne expedície. Pri každej z týchto činností však ostáva jeden faktor rovnaký: Počasie v horách, respektíve v prírode, sa môže rýchlo zmeniť a ľahko sa stane, že nečakane stojíte v lejaku. 100% nepremokavá a priedušná vrchná vrstva, napr. s technológiou Aquamax, vás ochráni pred dažďom a nebezpečným podchladením.

Ale aj pod vrchnou vrstvou by malo byť vhodné oblečenie. Pri väčšine aktivít sa odporúča kombinácia štyroch vrstiev oblečenia, ktorý sa nazýva aj cibuľový princíp: Pod vrchnou vrstvou vesta s Windstopperom, pod tým funkčná stredná vrstva (napr. tenká softshellová bunda alebo flísová mikina), a priamo na tele funkčná spodná bielizeň. Ale pozor: Jednotlivé súčasti oblečenia musia k sebe pasovať. Ak už na hrubý sveter nedokážete natiahnuť bundu, vláčite so sebou len nepotrebnú záťaž.

Aké je to dôležité si názorne ukážeme na príklade vysokohorskej túry, počas ktorej zvyčajne prejdete viacerými fázami. Na začiatku musíte často absolvovať strmý výstup, ktorý nasledujú ľahšie úseky, pod vrcholom námaha opäť stúpa, hore si chcete vydýchnuť a zostup zas nie je taký namáhavý. Významnú úlohu hrá aj fakt, že ste na ceste celý deň. Rozsah teplôt sa teda pohybuje medzi chladom rána a príjemným teplom poludňajšieho slnka. Veľké teplotné rozdiely vznikajú aj rozdielom v nadmorskej výške.

Ako sa s týmito nástrahami vysporiadate a čo všetko dokážu moderné outdoorové produkty, napr. bundy 2 v 1, odzipsovateľné nohavice, softshellové bundy a nohavice (rozsah teplôt, v ktorých sú použiteľné, je veľký), sa dozviete vo predajniach Intersportu.