Na čo dávať pozor pri radení a brzdení?

13.05.2011

Komponenty musia byť technicky a funkčne zladené. Dôležité sú najmä komponenty pohonu a brzdy. Pohon je to, čo nás „posúva dopredu“, napr. , prevodníky, reťaz, kazeta, prešmykač, stredové zloženie, kľuky, pedály a náboje.

V tomto segmente sa väčšinou spoliehame na osvedčené komponenty špičkového výrobcu Shimano, ktorý ponúka produkty na viacerých úrovniach: od Tourney pre menej náročných po absolútne High-End produkty XTR. Základné rozdiely spočívajú najmä v použitých materiáloch, hmotnosti a v konečnom spracovaní. Rozhodujúce je, aby zvolené komponenty dokonale zodpovedali plánovanému použitiu vášho nového bicykla. Okrem toho by ste nemali pozerať iba na radenie, ale aj na dôležité súčasti ako stredové zloženie a náboje.

Čo sa týka bŕzd, jednoznačne prevláda použitie kotúčových bŕzd. V ponuke sú prevažne hydraulické systémy, ktoré vám najmä v teréne a v mokrých podmienkach zaručia optimálne spomalenie a ovládateľnosť. Najnovšie produkty sú v podstate bezúdržbové, ale podobne ako pri aute ide o technickú súčiastku, ktorá potrebuje svoj servis. Tí, ktorí jazdia často, by mali brzdové systémy pravidelne odvzdušňovať - každý výrobca odporúča určité servisné intervaly. Tak si aj pri tvrdšom zaťažení udržíte perfektný brzdný výkon.

Medzi čeľusťovými brzdami sa zase presadili V-brzdy. Ich prednosti: silný brzdný výkon a minimálne nároky na údržbu. Nevýhody: slabší brzdný výkon za mokra a silnejšie opotrebenie bočnej steny ráfikov.