Ako si vybrať vhodný spací vak?

06.05.2011

Ak sa v noci klepete od zimy, ste na druhý deň unavení, klesá vaša výkonnosť a stúpa riziko, že ochoriete. Necítite sa dobre, chýba vám energia a potešenie z pobytu v prírode sa vytráca. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste sa pri kúpe spacieho vaku dobre zamyslieť.

Na iný typ použitia (turistiky, treking, expedícia) je vhodný vždy iný teplotný rozsah. Je charakterizovaný troma hodnotami. Komfort udáva teplotu, pri ktorej sa cítite v spacom vaku pohodlne, nepotíte sa, ani vám nie je zima. Hranica komfortu predstavuje teplotu, ktorú ešte nevníma vaše telo ako chlad. Pri extrémnej teplote už budete pociťovať chlad - nemalo by vám však hroziť vážnejšie podchladenie.

Ak sa neviete rozhodnúť, vždy je lepšie zvoliť „teplejší“ model. Keď vám bude v spacom vaku teplo, môžete ho otvoriť alebo prikryť sa ním ako dekou.

Spacák by mal dobre chrániť predovšetkým hlavu a trup, lebo cez tieto časti tela uniká najviac tepla. Najvhodnejšie materiály sú tie, ktoré odvádzajú vlhkosť vznikajúcu odparovaním potu. Vnútorný materiál spacieho vaku aj jeho náplň teda musia byť schopné odvádzať vlhkosť smerom von.

Z hľadiska formy a funkcie rozoznávame dva hlavné typy spacích vakov: prvý je Dekový spacák, ktorý sa hodí na použitie v chate, obytnom prívese, na dovolenky v teplých krajinách, ale aj ako núdzová deka na doma, a druhý tzv. múmiový, ktorý je určený na horolezectvo a všetky outdoorové aktivity, pri ktorých rozhoduje teplota, hmotnosť a rozmery zbaleného vaku. Mal by byť preto ľahký, nenáročný na starostlivosť a zbalený by mal zaberať málo miesta.