Ako si vybrať dobré kopačky?

22.04.2011

Posledné roky sa investovalo do zlepšenia futbalovej obuvi veľa úsilia a know-how. Kopačky sú teraz v porovnaní s minulosťou pohodlnejšie, funkčnejšie a odolnejšie. Vďaka tomuto vývoju si môžeme vychutnávať aj niektoré majstrovské kúsky futbalových hviezd, ktoré by boli predtým nemysliteľné. Z tohto pokroku však profitujú aj hráči nižších výkonnostných tried.

Najkvalitnejším materiálom je stále koža, či už zvolíte pravú alebo syntetickú je otázkou preferencií a ceny. Rozhodujúce vlastnosti sú tvar, pohodlie a sloboda pohybu. Nestačí si len narýchlo topánku vyskúšať a pomyslieť si: „To bude dobré.“ Na kúpu si musíte vyhradiť trochu viac času. Nie je predsa nič horšie, ako pri prvej hre zistiť, že vás kopačky tlačia a odierajú.

Okrem toho musí futbalová obuv chrániť nohy pred kontaktom so súperom a poskytovať dostatočnú oporu. Rovnako dôležité sú tlmenie a záber topánok. Túto úlohu plnia podrážka a kolíky. Smerodajné je, aby boli dopady na tvrdý povrch čo najviac stlmené, na mäkkom povrchu sa však nesmiete cítiť ako na klzisku.

Od kopačiek závisí aj cit pre loptu a schopnosť kontrolovať ju. Aby obuv spĺňala tieto nároky, vznikli rôzne vylepšenia, napríklad asymetrické šnurovanie či šnurovanie zakryté jazykom – zväčšuje to styčnú plochu kopačky s loptou.

Napokon by sme nemali zabudnúť ani na priedušnosť a hmotnosť obuvi. Prvá vlastnosť je dôležitá preto, aby pot a vlhkosť neostávali v topánke, druhá, aby ste vydržali hrať v plnom nasadení celých 90 minút.