Na bicykli ma chladí prepotené oblečenie, dá sa tomu zabrániť?

15.04.2011

Achillova päta cyklistu je často oblasť obličiek a krížov, lebo sa tam zbiera stekajúci pot. Ak oblečenie nedostatočne odvádza vlhkosť, môže to skončiť prechladnutím. Túto citlivú oblasť by preto vždy mali chrániť vyššie priedušné nohavice s trakmi. Traky by mali byť z pružnej sieťoviny a rovnako ako materiál nohavíc nenasiakavé. Pri všitých sedacích vložkách je dôležité, aby netlačili či neodierali.

Nohavice sú však len jedným elementom, lebo aj pri bicyklovaní platí: Ak sa oblečiete ako cibuľa, nebudete ako cibuľa smrdieť. Preto by ste mali mať na sebe ako spodnú vrstvu funkčnú bielizeň, ktorá priľne k telu ako druhá koža. Kvalitné produkty sa vyznačujú tým, že nedráždia pokožku, rýchlo odvádzajú pot a bránia tak vzniku nepríjemných pachov.

Rovnako aj dres by mal čo najrýchlejšie odvádzať pot. Použité funkčné materiály zaručujú pohodlie, vysokú priedušnosť a zostávajú aj pri opakovanom praní jemné - mimochodom, presne to isté platí aj pre cyklistické nohavice.

Do zlého či chladného počasia by ste mali určite vyrážať vyzbrojený kvalitnou bundou. Požiadavky: Bunda musí byť priedušná, vode a vetru odolná, súčasne však spratná. Telo tak aj v silnom daždi ostane v suchu a teple. Súčasne však zabránite aj prehriatiu, ktoré znižuje výkon.