Má zmysel používať špeciálne turistické ponožky?

08.04.2011

Zdravé nohy a starostlivosť o ne majú pri každej outdoorovej aktivite mimoriadny význam. Okrem vhodnej obuvi zohrávajú dôležitú úlohu aj ponožky. Nevhodné ponožky totiž veľmi ľahko spôsobia otlaky, alebo majú za následok neustále podchladené nohy. Hlavnou príčinou býva najčastejšie nedostatočné odvádzanie vlhkosti.

Keď sú ponožky stále mokré, či už kvôli dažďu, potu alebo obom, automaticky vychladne aj pokožka a so studenými nohami sa stráca zábava, klesá výkonnosť a bezpečnosť. Priedušnosť je vlastnosť, ktorá spočíva v transporte vodnej pary cez oblečenie. Preto sa na vnútornej strane ponožiek používajú funkčné materiály schopné rýchlo odvádzať vlhkosť. Vlhkosť tak okamžite odvedú do vonkajšej vrstvy.

Otlaky vznikajú hlavne na miestach, kde sa ponožka pokrčí, prípadne pôsobí iný tlak. Najväčšie problémy opäť spôsobujú mokré ponožky. Aby sa zabránilo nepríjemnému odieraniu pri každom kroku, zlepšila sa s pozitívnym výsledkom konštrukcia ponožiek: Vďaka anatomickému tvaru zvlášť na ľavú a pravú nohu kopírujú ponožky dokonalejšie tvar nohy a k ochrane prispievajú aj spevnenia v oblasti členka a priehlavku. Nohy sa potom cítia ako v bavlnke a odvďačia sa vyšším výkonom, minimalizovaním zdravotných problémov a prinesú väčšiu radosť z pohybu.