Treba sa pred behaním rozcvičiť?

01.04.2011

Cielené zahrievanie je potrebné iba v prípade, že Vás trápia problémy niektorých kritických častí tela, ako je napríklad achilovka alebo oblasť slabín. Takéto oblasti by ste mali na beh špeciálne pripraviť.

Ak netrpíte nijakými problémami, postačí Vám pekne ľahko a rovnomerne vybehnúť. Prvých 10 až 15 minút slúži na zahriatie tela, na aktiváciu srdcového a obehového systému a na lepšie prekrvenie svalov. Ak chcete bežať len zvoľna, nie je nutné vykonávať nijaké ďalšie cviky. Pri náročnejších a dlhších tréningoch je dobré si po 15 minútach behu cielene zahriať určité skupiny svalov, a to v časovom rozmedzí 5 až 10 minút.

Predpokladom na to, aby ste si beh perfektne užili, je určite funkčná bielizeň. Správne ste oblečení vtedy, keď vyjdete von a zdá sa Vám, že je príjemný chládok. Ak sa začínate potiť ešte pred tým, než vybehnete, ste oblečení veľmi teplo.

Pri behu je veľmi dôležité správne dýchanie. Snažte sa súčasne dýchať ústami aj nosom. Tým zásobujete telo oveľa väčším množstvom kyslíka a Vaše výkony sa zlepšia. Kto trpí problémami horných a dolných dýchacích ciest, musí sa mať na pozore najmä pri mínusových teplotách. Všeobecne môžeme povedať, že do -5 stupňov sa dá absolvovať každý tréning. Medzi -5 a -10 stupňami sa odporúča behať len veľmi pomaly. Pri teplotách nižších ako -10 je nutné tréning preložiť do vnútorných priestorov, napríklad na bežecký pás.