Sú medzi horskými bicyklami rozdiely? Podľa čoho si zvoliť správny model?

25.03.2011

Za horského cyklistu sa môžete považovať vtedy, ak máte k jazde športový prístup a pohybujete sa prevažne v teréne. Spevnené cesty Vám slúžia iba na to, aby ste sa dostali na najbližší singletrail alebo lesnú cestu. Trh sa dnes delí na čoraz jemnejšie segmenty. V závislosti od štýlu jazdy a typu terénu existujú pre rozličné oblasti použitia vhodné modely.

Hardtaily
Hardtail je bicykel, ktorý nemá zadné odpruženie. Táto skupina sa teší, ako aj v minulosti, veľkej obľúbenosti - a existuje pre to aj veľa dôvodov. Hardtaily sú ľahšie, vyžadujú si menej starostlivosti a väčšinou sú lacnejšie ako celoodpružené modely s obdobnou výbavou. Ponuka zahŕňa širokú paletu od superľahkých závodných bicyklov až po pohodlné modely vhodné na cykloturistiku.

Celoodpružené Cross Country bicykle
Pohodlné a výkonné. Tieto modely sú ideálnym partnerom na rýchly výjazd lesnou cestou po pracovnom dni, ale aj na náročný prejazd Alpami. Vďaka športovej, ale nie príliš natiahnutej pozícii, môžete poriadne šliapnuť do pedálov, bez toho, aby tým pri zjazde utrpela bezpečnosť. Zdvih vidlice sa pohybuje medzi 90 a 120 mm.

Celoodpružené All Mountain bicykle
Bicykle kategórie All Mountain sú viac na zábavu orientovanými príbuznými Cross Country bicyklov. Spoľahlivosť pri stúpaniach sa spája s maximálnym zážitkom z jazdy v teréne. Na bicykli sedíte o niečo vzpriamenejšie a široké kormidlo umožňuje lepšiu kontrolu. Povinnou výbavou je vidlica s nastaviteľným zdvihom. Jej zdvih sa pohybuje medzi 130 a 150 mm.

Enduro/Freeride/Zjazdové celoodpružené bicykle
Špeciálne modely určené na zjazd. Endurá ešte majú výborné predpoklady aj na výšľapy, Freeridové und Downhillové bicykle sú zostrojené jednoznačne na jazdu z kopca a stretnete sa s nimi prevažne v bikeparkoch. Zdvihy: Enduro 160 mm, Freeride/Downhill 180 a 240 mm.