Behanie s deťmi: Tempo určuje dorast

22.02.2011

Šport spája všetky generácie. V ideálnom prípade sa nájde šport, ktorý obľubujú rodičia aj deti, a spoločne sa mu venujú. Kým sú však deti ešte malé, treba dať pozor na viacero vecí. Ktoré to sú, zhrnieme v našom Intersport-blogu.

Ak berú rodičia deti so sebou, aby si zabehali, znamená to, že tempo a vo väčšine prípadov aj dĺžku behu určuje najmladšia generácia. Treba si však uvedomiť, že najmä deti v predškolskom ešte nie sú schopné svoju silu a kondíciu správne rozdeliť. Rodičia teda musia dobre zvážiť, či tempo, ktoré zvolil ich dorast, skutočne zodpovedá aj fyzickej kondícii dieťaťa.
Ak vyrazíte prirýchlo, bude to mať nepríjemné následky. Keď sa raz malí športovci unavia, majú dosť – nezáleží na tom, či sme bežecký okruh prebehli alebo ešte nie.

Na začiatok krátke, rovinaté trasy
Najvhodnejšie je začať spoločné bežecké dobrodružstvá krátkymi, rovinatými trasami. Však podľa potreby môžeme trasu prebehnúť niekoľko ráz alebo ju predĺžiť. Nesmieme zabúdať na pravidelné prestávky. Predstavujú ideálnu príležitosť napiť sa, alebo sa niečím malým posilniť. Náročnejšiemu terénu by sme sa mali vyhýbať.

Šport má predsa prinášať radosť!
Najdôležitejšie je, aby športovanie robilo radosť. Motivuje to k pravidelným tréningom. Prehnané výkonnostné nároky majú často presne opačný účinok. Potešenie z aktívneho životného štýlu - to by mal byť náš cieľ!