Ako sa mám pri behu chrániť pred chladom a vetrom?

18.02.2011

Čiapka, rukavice a dobré ponožky sú dôležité pre Vašu pohodu, reflexné prvky zas pre Vašu bezpečnosť. Najviac telesného tepla uniká cez hlavu, pretože okrem vlasov tu nie je nijaká izolačná vrstva. Preto je pri nižších teplotách nevyhnutné nosiť čiapku. So spotenou hlavou ste totiž v zime a vetre veľmi náchylní k prechladnutiu. Ak nie je veľmi veľká zima, postačí čelenka, ktorá ochráni citlivé miesta, ako sú uši a čelo. Na ochranu krku sa hodí najlepšie šatka.

Ďalšími časťami tela, ktorými uniká veľké množstvo telesného tepla, sú ruky a nohy. Preto je dôležité nosiť aj teplé ponožky a rukavice. Ideálne sú ľahké rukavice, ktoré nebránia cirkulácii krvi a majú dobré termoregulačné vlastnosti. Dbajte na to, aby ste pri behu mali ruky v teple, vyvarujte sa však toho, aby sa zbytočne potili. To isté platí aj pre nohy. Špeciálne ponožky do zimného obdobia Vám zaistia ideálnu teplotu a zároveň poskytnú aj dostatok voľnosti pre pohyb prstov na nohách.

Pri dlhších behoch je nutné doplňovať tekutiny. Každých 30 minút vypite vlažný iontový nápoj alebo čaj. Doplníte si tak energiu a zlepšíte výkon. Na nosenie fľaše s pitím je najvhodnejšie použiť špeciálny bedrový pás.

Aby Vás bolo pri behu v teréne dobre vidieť, neustále noste na oblečení reflexné prvky. Dnes je už bežné, že sú našité priamo na bežeckom oblečení. Reflexné nášivky je možné dokúpiť aj dodatočne a jednoducho pripevniť na oblečenie. Kto chce mať istotu, aby bol aj v tme dobre viditeľný, mal by určite nosiť reflexnú vestu a reflexný pásik na ruke. Pri behu neosvetleným terénom je nutné nosiť čelovku.