Beh na lyžiach

03.02.2011

Pre všetkých, ktorí milujú sneh a zimné športy, je tohtoročná zima ako zo sna. Pretrvávajúce mínusové teploty a sneh aj v nižších polohách zvyšujú atraktivitu zimných aktivít, ktorým sa dá venovať takmer všade. Beh na lyžiach je vhodný pre začiatočníkov, rovnako však aj pre profíkov, ktorí sa chcú poriadne zapotiť. Pre Intersport-blog sú to dostatočné dôvody, aby sme beh na lyžiach vyhlásili za športovú disciplínu mesiaca február.

Ich stopy križujú krajinu. Rovnomerným tempom hltajú kilometre. Ak ich zastihnete počas tréningu na dráhe, vyžaruje z nich koncentrácia. Keď sa venujú svojmu obľúbenému športu, pôsobia bežci na lyžiach akoby boli mysľou v inom svete. Prečo je beh na lyžiach taký atraktívny? Namáhate pri ňom takmer všetky svalové skupiny. Užívate si krásne prostredie okolitej zimnej krajiny. Intenzitu tréningu si určuje každý športovec sám. Dôležitá je, samozrejme, aj zvolená technika.

Klasika alebo korčuľovanie?
Pre začiatočníkov, ktorí sa chcú najmä kochať krajinou a užívať si pohyb v prírode, je najvhodnejší klasický štýl. Lyže pri ňom vediete paralelne. Pri napredovaní si pomáhate palicami.
Korčuľovanie je fyzicky náročnejšie ako klasika. Oveľa viac sa pri ňom namáha trup. Osvojiť si správnu techniku korčuľovania je tiež náročnejšie. Okrem týchto dvoch základných techník existujú aj špeciálne formy. Ktorý štýl vám osobne najviac vyhovuje zistíte najlepšie tak, že si to vyskúšate.

Radíme vám preto, aby ste vybehli von a užili si sneh, skôr než sa skončí zima!

Kto bude rýchlejší? Bežec na lyžiach alebo ratrak? Odpoveď sa dozviete vďaka stávke v známej relácii nemeckej televízie… ;-)