Na čo si treba dať pozor pri výbere lyžiarskych topánok?

11.02.2011

Keď kupujete lyže, tak je najdôležitejší model, ktorý ste si vybrali. Kvalitné lyže však na vyčarovanie ladných oblúkov ani tomu najlepšiemu lyžiarovi nestačia. Rozhodujúci vplyv na líniu vašej jazdy majú správne lyžiarske topánky. Len model, ktorý vynikajúco sedí zaručuje ultimatívnu zábavu na zjazdovke.

Ideálne lyžiarky sú pohodlné a zaručujú správnu pozíciu a primeraný prenos pohybov lyžiara na lyžu. Aj bezpečnosť sa dá zaručiť len optimálnou fixáciou nohy. O to dôležitejšie je nechať si poriadne poradiť, dobré lyžiarske topánky sú napokon investíciou na niekoľko rokov.

Kúpa lyžiarskych topánok je dnes už hračka - so špeciálnym skenerom v INTERSPORTe. Pomocou tejto modernej technológie vyberieme tie topánky z našej ponuky, ktoré dokonale sadnú na vaše nohy. Bosí sa postavíte na snímaciu platňu, ktorá sa podobá na sklenú plochu kopírovacieho stroja. Prístroj elektronicky zmeria vaše nohy a rozmery ukáže na displeji - a podobne ako pri kontrole odtlačkov prstov v televíznom seriáli CSI vyhľadá v databáze tie modely topánok, ktoré najlepšie zodpovedajú tvaru vašich nôh a štýlu jazdy. Už teda nemusíte skúšať množstvo modelov, kým nájdete ten správny. Databanka, ktorá môže podľa veľkosti predajne INTERSPORT obsahovať až 500 rôznych typov lyžiarskych topánok, navrhne len tie modely, ktoré spĺňajú vaše požiadavky.

Jedným z výsledkov analýzy je aj typ nohy. Rozlišujeme normálnu, vyklenutú a plochú nohu. Odborníci z INTERSPORTu zohľadnia aj tieto individuálne faktory. Normálna noha sa vyznačuje funkčným systémom svalov a šliach. Vyklenutá noha býva zvyčajne dôsledkom vrodenej chyby. Plochú nohu spoznáme podľa (veľmi) poklesnutej pozdĺžnej klenby a vzniká ochabnutím svalov alebo šliach.

Najlepšia fixácia a optimálna pozícia na lyžiach sa dá dosiahnuť použitím vložky. Odborný personál v INTERSPORTe vám vložky upraví podľa potreby.

Iba, ak všetky faktory - lyže, lyžiarske topánky, športová vložka, ponožky, individuálna stavba nohy a osobná výkonnosť tvoria dokonalú jednotu, máte zaručené, že na lyžiach zvládnete dokonalý oblúk.