Rukavice sú pre brankára to najdôležitejšie. Ako si mám správne vybrať?

04.02.2011

Ak sa tím nemôže spoľahnúť na svojho brankára, hrozí stále nebezpečenstvo. Ani super záložník a vynikajúci útočník nedokážu vyvážiť slabého gólmana medzi žrďami. Ak pri každom rohovom kope a protiútoku môže padnúť gól, naštrbí to sebadôveru celého mužstva. Okrem toho je brankár hráč, na ktorého je najľahšie zvaliť vinu za porážku.

Iba ak sa dá na brankára naozaj spoľahnúť, môžete byť úspešní. Nikdy sa nesmie stať, najmä vo vypätých situáciách, aby brankár musel premýšľať nad nedostatočným alebo nekvalitným výstrojom. Začína to pri najdôležitejšom nástroji, ktorým sú práve rukavice.

Neverili by ste, na koľkých detailoch pri výbere brankárskych rukavíc záleží. Podobne ako pri iných športových produktoch je aj tu rozhodujúcim kritériom ako sadnú. Ak rukavice poriadne nesedia, ľahko dôjde k hlúpym chybám. Rovnako dôležitá je ochrana prstov a zápästia. Ak sa gólman bojí, že už pri najmenšom kontakte prelomí prsty, len s malou pravdepodobnosťou sa pustí do neprehľadnej šarvátky pred bránou. Rukavice by preto mali ponúkať správnu kombináciu ochrany, podpory a slobody pohybu.

Nezanedbateľná je ich priedušnosť, teda schopnosť odviesť vlhkosť čo najrýchlejšie preč. Ak bude mať brankár celý čas dlane vlhké od nervozity a námahy, lopta mu z prstov vykĺzne ako pstruh v potoku.