Aký je rozdiel medzi drahými a lacnejšími modelmi lyží?

28.01.2011

Veľa lyžiarov sa pýta, prečo je cena jedného modelu lyží takmer trojnásobkom ceny iného, hoci oba vyzerajú takmer navlas rovnako. Čím presne sa líšia? Drahé detaily sa ukrývajú vo vnútri: spočívajú v použitých materiáloch a často v prepracovanej konštrukcii. Podobne ako u auta. Čo sa skrýva pod kapotou zvonka nevidíte. Jeho silu ucítite, až keď stlačíte plynový pedál.

Pri aute však môžete kapotu dvihnúť a pozrieť sa, čo sa pod ňou skrýva. S lyžami je to zložitejšie, museli by ste ich rozrezať.Základné prvky sú vždy rovnaké. Povrch tvorí škrupina, pod ňou sa nachádza horná výstuž, ktorá spolu so spodnou obklopujú jadro. Úplne dole je skĺznica lemovaná hranami. Práve tieto diely a spracovanie tvoria konečný cenový rozdiel.

Základom konštrukcie je jadro. Kvalitné modely lyží majú často drevené jadrá, drevo je veľmi elastické zároveň však pevné a má dobré tlmiace vlastnosti. Jadro vzniká zglejením viacerých vrstiev z rôznych drevín (napr. topoľ, jedľa, osika). Pri najvyšších modeloch rozlišujeme tri typy konštrukcie. Jedna z nich je sendvičová konštrukcia, ktorá sa používa najmä pre pretekárske modely lyží. Prečo? Konštrukcia je veľmi robustná a umožňuje presne určiť jazdné vlastnosti lyží v celej ich dĺžke. Takýto typ lyží nie je veľmi vhodný (aspoň zatiaľ) pre začiatočníkov – predpokladá totiž dobrú lyžiarsku techniku aj fyzickú kondíciu.

Jadro lacnejších lyží tvorí plast. Takzvanú PU-penu nastriekajú do formy a nechajú stvrdnúť. Lyže vyrobené týmto spôsobom sa kedysi považovali za typické základné modely. Dnes sa však využívajú špeciálne plasty aj v konštrukcii kvalitných lyží, často v kombinácii s drevom.