Podľa čoho vyberať skialpinistický výstroj?

05.01.2011

Pri skialpinizme rozhoduje každý gram. Keď ťaháte celú svoju výbavu dlhší čad hore kopcom, vtedy pocítite celú jej tiaž. Pri skialpinistických túrach sa preto hľadajú možnosti, kde ušetriť na hmotnosti. Už špeciálne lyže, lyžiarske topánky a viazanie vážia podstatne menej ako bežný výstroj na lyžovanie.

Dôležité: Veľmi ľahké lyže a topánky sú výhodou pri výstupe, o niečo ťažšie lyže sú však pri zjazde stabilnejšie. Treba nájsť správny kompromis, vyžaduje to však skúsenosti.

Skialpinistické lyže musia zvládať všetky snehové podmienky. V hlbokom snehu potrebujú dobrý výtlak, na tvrdom snehu a zľadovatených zjazdovkách musia dobre držať a v rozjazdenom teréne zase rozhoduje dobrá ovládateľnosť. Moderné modely skialpinistických lyží spájajú všetky tieto vlastnosti. Takže na skialpinistických lyžiach si bez problémov zajazdíte aj na zjazdovkách.

Skialpinistické viazanie sa od toho normálneho odlišuje nielen hmotnosťou. Päta sa dá na výstup uvoľniť a umožňuje tak relatívne pohodlnú chôdzu. Na druhú stranu sa však musí dať zafixovať, aby na lyžiach dalo aj spúšťať. Okrem toho sú skialpinistické viazania vybavené stúpacími podporami, ktoré dosť uľahčujú výstup v strmom teréne.

Skialpinistické viazania sú kompatibilné so všetkými bežnými modelmi skialpinistických lyžiarskych topánok a manipulácia s nimi je takmer rovnaká ako pri bežných viazaniach. Iba viazania Dynafit vyžadujú špeciálne upravené lyžiarky a trochu cviku s obúvaním sa do viazania.

Aby ste sa pri výstupe stále nešmýkali, potrebujete stúpacie pásy, ktoré sa lepia po celej dĺžke skĺznice. Keďže už takmer všetky modely skialpinistických lyží majú väčšie či menšie vykrojenie, vyrábajú sa carvingové pásy prispôsobené konkrétnemu tvaru. Stúpacie pásy sa vyrábajú buď zo syntetických vlákien, z mohéru alebo spojením týchto materiálov. Mohérové pásy majú lepší sklz, sú však drahšie ako pásy zo syntetických vlákien.

Rovnako odporúčame používať teleskopické palice. Dokážete ich jednoducho zmenšiť a uchytiť na ruksaku – využijete to predovšetkým v lezeckých pasážach. Ruksak by mal preto umožňovať aj prichytenie lyží. Vždy by ste mali pri sebe mať vybavenie pre prípad núdze: lavínový vyhľadávač (LV), niekedy tiež nazývaný „pieps“, lopatu a sondu.

Praktické sú najmä nepremokavé ruksaky. Niektoré dokonca ukrývajú záchranný padák: Airbag pre skialpinistov. Keď pocítite, že sa uvoľňuje snehová doska, zatiahnete za spúšťací mechanizmus a airbag sa nafúkne. Pomôže vám „plávať“ na lavíne, radšej si to však ani nepredstavovať.