Zimné výlety na snežniciach

01.12.2010

Turistika ako rekreačný šport zažíva v posledných rokoch renesanciu. V lete radi využijeme slnečné dni, aby sme spoznávali prírodu peši. Zimu však často ľudia pociťujú ako nútenú prestávku. A to neprávom, lebo vďaka snežniciam sa môžete turistike venovať po celý rok, preto je turistika na snežniciach naším decembrovým športovým tipom.

Už v dobe kamennej používali lovci a zberači veľké taniere upevnené na nohách ako praktickú pomôcku pri pohybe v hlbokom snehu. Turistiku na snežniciach objavili v Európe v osemdesiatych rokoch opäť Francúzi. V posledných rokoch si táto zimná športová aktivita nachádza aj v našich zemepisných šírkach nových fanúšikov – samozrejme, nie je to bezdôvodné!

Turistika na snežniciach posilňuje srdce a krvný obeh a naštartuje spaľovanie energie. Pohyb po zasneženej krajine je mimoriadny zážitok pre všetky zmysly. Sneh vŕzga pod nohami, malé kryštáliky víria čerstvým, studeným vzduchom a čoskoro sa dostaví pocit splynutia s prírodou. Pre veľa rekreačných športovcov sa medzičasom stala zimná turistiky na snežniciach dôležitým doplnkom či alternatívou k lyžovaniu alebo bežkovaniu.

Už pätnásť centimetrová vrstva snehu stačí na to, aby ste si mohli dať na nohy snsežnice a vyraziť zasneženou krajinou. Mimo vyznačených zjazdoviek a trás však treba brať mimoriadny ohľad na prírodu a v horskom teréne rátať s lavínovým nebezpečenstvom. Ani zamračená obloha nie je prekážkou pre výlet na snežniciach. Aby sa vám nenaberal sneh do topánok, odporúčame používať návleky.


Turistika na snežniciach je obľúbená aj v USA. Redaktor z CBS 11 News sa to odvážil vyskúšať na vlastnej koži. Hodnotenie: To musíte vidieť!
Tak ako v iných oblastiach života, aj s pohybom na snežniciach to môžete prepáliť, ako v nasledujúcom videu… ;-)