Už ste počuli o lyžiach typu „Rocker“?

10.11.2010

Keď väčšina ľudí začuje slovo „Rocker“, pomyslí zrejme skôr na hudbu ako na šport. Fanúšikovia lyžovania ho však začujú určite ešte často. Lyže typu „Rocker“ boli vyvinuté pre tých, ktorí najradšej jazdia mimo zjazdoviek. Čo presne táto technológia dokáže vám vysvetlíme v našom blogu.

Rekreační športovci sa pri výbere lyží riadia zväčša dĺžkou, šírkou, vykrojením a polomerom. Rovnako dôležité je „Camber“ (angl., klenutie), teda bočný profil lyže. Podľa typu použitia (upravená, tvrdá zjazdovka, hlboký sneh, prašan, funpark…) existujú rôzne profily, ktoré rozhodujú o stabilite a jazdných vlastnostiach.O jazdných vlastnostiach lyží rozhodujú detaily. Dokonale to ilustruje pohľad na bočný profil. Lyže sú jemne vyklenuté (označované aj ako predpätie), a neležia tak celou dĺžkou hrany na zjazdovke (pozri obrázok). Jazdné vlastnosti závisia od toho, v ktorom bode (vpredu aj vzadu) hrana lyže pri plnom zaťažení zaberie. Kontaktné body teda ovplyvňujú aktívnu dĺžku hrany a následne aj prenos sily na zjazdovku.

Modely lyží typu „Rocker“ majú začiatok a koniec tohto klenutia bližšie ako lyže tradičného typu („Traditional Camber“ ). Technológia „Rocker“ sa hodí predovšetkým do mäkkého terénu mimo zjazdovky a pre twintipové lyže (tento typ lyží je vpredu a vzadu dvihnutý, čo je prínosom najmä vo funparku), lebo kratšia kontaktná plocha s podkladom prináša väčší výtlak a vyššiu točivosť. Na tvrdých upravených zjazdovkách sa však lyže typu „Rocker“ kontrolujú ťažšie. Aktívna dĺžka hrany využívaná v oblúku je kratšia. Lyže sú preto nepokojnejšie a horšie držia stopu.

Technológia Adaptive Camber sa snaží spojiť prednosti konštrukcie „Rocker“ a „Traditional“. Ocenia ju teda športovci, ktorí radi jazdia na zjazdovkách, ale chcú si užiť jazdu aj mimo nej.

Tip pre rekreačných športovcov od profesionála: Pred kúpou si dobre premyslite, v akom teréne budete prevažne lyžovať (na zjazdovke, aj na zjazdovke aj mimo nej, iba v nerozjazdenom prašane, vo funparku a pod.). Iba vtedy naplno využijete prednosti konkrétnej technológie.