Mám cez zimu radšej prestať behať?

12.11.2010

Behať môžete aj v zime, stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Proti lenivosti Vám pomôže tréning s partnerom.

Veľa ľudí má v zimnom období sklon tráviť voľný čas pred televízorom. Niet sa prečo diviť, dni sú krátke a skoro sa stmieva. Ak sa rozhodnete aj napriek chladnému počasiu športovať vonku, je dôležité byť opatrný a behať za denného svetla alebo po osvetlených trasách. Vyhnete sa tak nebezpečenstvu úrazu. V prípade, že nemáte inú možnosť a musíte sa vydať do neosvetleného terénu, použite čelovú lampu. Buďte však maximálne ostražití!

Rovnako ako za volantom platí „vidieť a byť videný“. Teda aj pri behu sú celkom na mieste reflexné prvky na oblečení, ktoré patria k základnej športovej výbave na zimné obdobie, a to nielen pre beh na komunikáciách. Zrážka s iným bežcom alebo dokonca s cyklistom Vám môže spôsobiť väčšie problémy, než pár dní bez behania.

Dôvody, prečo by človek mal behať aj v zime, už boli mnohokrát popísané a vysvetlené odborníkmi. Každá dlhá prestávka v bežeckom tréningu znamená prakticky nový začiatok. Platí to pre výkonnostných športovcov, rovnako ako pre kondičných bežcov. Obmedziť teda áno, určite by ste však nemali prestať behať úplne.

Pri zimnom tréningu je dobré stanoviť si postupné ciele. Samozrejme, je rozdiel, ak sa chcete pripraviť na jarný maratónsky beh, alebo si chcete "iba" zlepšiť fyzickú kondíciu.

Veľkou výhodou, ktorá Vám pomôže dodržať všetky predsavzatia je nájsť si stáleho tréningového partnera. Ak nemáte blízkych priateľov, ktorí sa tak ako Vy venujú behu, skúste si nájsť partnera cez internet. Keď na to nebudete sami, budete sa s partnerom navzájom motivovať, lepšie sa Vám bude dariť prekonávať momentálnu nechuť, či lenivosť a tréningy budú pre oboch zábavnejšie.