Aký zmysel má používať merač srdcovej frekvencie?

21.10.2010

Prístroje na meranie frekvencie srdca sú pri behu dnes už nenahraditeľnými partnermi.

Väčšina týchto prístrojov dokáže okrem merania pulzu vypočítať aj množstvo spálených kalórií a počet zabehnutých výškových metrov. Kto chce svoj tréning merať ešte presnejšie, môže si zadovážiť krokomer a merač vzdialenosti. Výpočet sa uskutočňuje buď na základe senzorov v topánke či na nej alebo pomocou GPS.

GPS prístroj využijete v prípade, že sa pohybujete v málo frekventovanej a nedostatočne značenej oblasti. Informácie o GPS a dátové podklady nájdete v špeciálnej sekcii internetových stránok Intersportu. Obzvlášť v zime je veľmi nepríjemné, ak zbehnete z cesty, ste čoraz unavenejší a začína sa stmievať. Pre prípad núdze nikdy nezabudnite zobrať si so sebou mobilný telefón.

Ak sa odhodláte svoje údaje o tréningu dôsledne merať, dajte si ešte trochu práce naviac a údaje si pravidelne zapisujte. Ako podrobné záznamy si budete viesť, záleží len na Vás. Ako skúsený športovec Vám odporúčam venovať pozornosť nasledujúcim informáciám, ktoré by ste si mali zapísať do svojho tréningového denníka – kedy, ako dlho a pri akej tepovej frekvencii ste bežali, ako ste sa cítili a koľko výškových metrov ste prekonali. Kto sa vyzná v prístrojoch a dokáže účinne využívať moderné technológie, vie zo svojich meracích prístrojov „vymačkať“ ešte viac. Informácie o telesnej činnosti aj údaje o zabehnutej trase sú prínosné a pomôžu Vám účinne rozvíjať tréningové techniky, dám Vám však ešte jednu dobrú radu. Robte len to, čo podporí Vašu chuť do behania!

O hudbe pri behu sa dá povedať to isté. Ak Vám náladu dvihnú slúchadlá a iPod, potom stačí pred behom skontrolovať, či máte v prehrávači nabité batérie. V každom prípade by ste aj so slúchadlami na ušiach mali byť schopní vnímať okolie, v ktorom sa pohybujete. Predovšetkým v meste a na ceste by ste mali počuť aspoň zvonček bicykla a ďalšie zvuky okolitého prostredia. Zbytočné hazardovanie akýmkoľvek spôsobom je nebezpečné a šport predsa nie je o riskovaní, ale o krásnych zážitkoch.