Na čo si treba dávať pozor pri kúpe prilby?

08.10.2010

Aby ste ju radi nosili, prilba Vám musí dokonale sadnúť.

Pri kúpe by ste sa mali držať nasledujúcich štyroch pravidiel: Po prvé nesmie prilba tlačiť, ale ani sa skĺzavať z hlavy. Okrem toho musí bezpečne zakrývať čelo, spánky a zátylok - iba tak pri páde chráni Váš život. Po tretie musí spĺňať príslušné bezpečnostné normy a byť označená spoľahlivou kontrolnou značkou (napr. CE). A napokon by sa Vám mala prilba aj páčiť. Obzvlášť u detí od toho závisí, či budú prilbu nosiť.

Väčšina modelov je vyrábaná v dvoch veľkostiach. Základný obvod je ešte možné presne nastaviť pomocou otočného kolieska alebo iného podobného systému. Vďaka takémuto systému prispôsobíte prilbu na požadovaný obvod hlavy. Do prilby sa nedá dorásť, už od prvého momentu musí sedieť.

Vypchávky slúžia predovšetkým na zvýšenie komfortu pri nosení. Dôležité je aj správne nastavenie remienkov: Nemali by tlačiť na uši, ani zapínanie by nemalo byť posunuté na stranu. Pri nákupe prilby pre Vaše dieťa radšej už priamo v obchode vyskúšajte, či dokáže so zapínaním bez problémov pracovať. Zabudnúť by ste nemali ani na dobré vetranie a sieťku proti hmyzu.

Väčšina modelov je vyrábaná InMold technológiou, vďaka ktorej sú prilby ľahšie, ale aj bezpečnejšie a opticky atraktívnejšie. Veľmi dôležité: Po páde, ktorý si odnesie aj prilba, je najlepšie vymeniť ju za novú! Mnohí výrobcovia v takýchto prípadoch ponúkajú zvýhodnené ceny.