Zrak potrebuje večer pomoc.

06.10.2010

Dni sa skracujú a noci predlžujú. Čas na šport a pohyb ostáva často iba večer, keď už je tma. Na čo treba pri športovaní po zotmení dávať pozor? Intersport-Blog má odpoveď.

To, že sa večer skôr stmieva, nie je dôvodom vzdať sa tréningu pod holým nebom. Je však dôležité, aby vás na verejných komunikáciách ostatní účastníci premávky videli. Akou mierou k tomu môže pomôcť správne oblečenie, ukazujú nasledujúce čísla:

  • Osoby v tmavom oblečení si šoféri v noci alebo pri zlej viditeľnosti aj so zapnutými stretávacími svetlami všimnú na vzdialenosť 25 až 30 metrov.
  • Osobu vo svetlom alebo kontrastnom oblečení si všimnú zo 40 až 50 metrov.
  • Človeka, ktorý má na oblečení reflexné prvky, zaregistrujú už na vzdialenosť 130 až 160 metrov.

Na viditeľnosť za tmy majú teda väčší účinok ako svetlé a kontrastné oblečenie reflexné prvky. Odporučiť môžeme napríklad džogingové vesty, ktoré premenia celý trup na reflexnú plochu. Dostanete ich za menej ako desať eur. Pri večernom tréningu nesmiete zabudnúť na čelovú lampu (model s LED-diódami s dlhou životnosťou vyjde asi na 15 eur). Lampa osvetlí cestu a nerovnosti na nej. Viditeľnosť zvyšujú aj rôzne pásky či prúžky, napríklad na rameno.

S reflexnými prvkami to nikdy nemôžete prehnať. Schopnosť ľudského oka vnímať sa v noci zmenšuje až o 80 percent. Napriek tomu sa vodič musí spoľahnúť na to, čo vidí. 90 percent všetkých informácií pri vedení vozidla je prijímaných vizuálne. Sú to čísla, ktoré by mal rekreačný športovec pri výbere svojho športového oblečenia určite zohľadniť.