E-Bike zaplavuje ulice

29.09.2010

Asi nijaká iná športová novinka nerozvírila takú diskusiu ako elektrický bicykel. Ešte pred dvoma rokmi bol na našich cestách skutočnou raritou. Medzičasom sa toho veľa zmenilo. E-Bike sa stáva súčasťou bežného dňa.

Jeho koncept je pritom jednoduchý a zároveň presvedčivý: sile svalov má pomáhať motor. Výsledok: dokážete prejsť dlhšie vzdialenosti a menej sa unavíte. Spolupráca človeka a stroja však neznamená, že ten, kto jazdí na E-Biku, je lenivec. E-Bike nie je moped – ak nešliapnete do pedálov, tak sa nepohnete. Preto aj pomenovanie „Pedelec“ (Pedal Electric Cycle).

Súčasná ponuka E-Bikov je skutočne široká - jedno však majú bežné modely spoločné: s nabitou batériou prejdete 40 až 60 kilometrov. Nabíjanie trvá sedem, osem hodín. E-Biky sú asi o deväť kilogramov ťažšie ako klasické bicykle.

Ako vlastne pridáte plyn? Existujú dve možnosti. Sú modely, ktoré využívajú otočnú rukoväť na riadidlách ako motocykle. Možno to odporučiť na krátke jazdy po meste. E-Biky s podporou šliapania sú iné: Keď jazdec začne šliapať, pridá bicykel sám a zrýchli až na 25 kilometrov za hodinu. Rozlišujeme medzi dvoma typmi elektromotorov: s kefou (po 5000 kilometroch musí prejsť údržbou) a bez kefy (nevyžaduje údržbu).

Prerobte svoj bicykel na E-Bike

Pre všetkých, ktorí by svoje bicykle radi prerobili na E-Biky, odporúčame zaobstarať si špeciálny balík. Obsahuje motor, indikátor na riadidlá, zadné koleso s motorom a batériou. Dokážete si ho nainštalovať sami, alebo o to môžete požiadať odborníkov v predajni. Dá sa kúpiť v Intersporte za 1.149 eur.
E-Bike je ďalším dôvodom, aby ste nesadali tak často do auta. Prospešný vašemu zdraviu, prospešný životnému prostrediu!