Z bicykla ma bolievajú kolená a plecia. Čo môže byť príčinou?

15.09.2010

Človek sa len nerád priznáva, že sa pri fyzickej činnosti necíti práve najlepšie.

Hoci Vás vytrvalo bolia kolená alebo šija, radšej by ste na to zabudli. Takéto trápenie by ste si mohli ušetriť, keby ste správne sedeli. Vlastnosti a vymoženosti Vášho bicykla využijete len vtedy, ak je správne nastavený podľa anatomických daností jazdca. Bolesti ani nízku výkonnosť nemajú väčšinou na svedomí veľkosť bicykla či rámu, ale nesprávna pozícia na bicykli. Bráni optimálnemu prenosu síl a zapríčiňuje nesprávne zaťaženie pohybového aparátu.

Všetci nadšení cyklisti by si mali nechať nastaviť bicykel podľa vlastnej postavy. Vo vybraných predajniach Intersport Vám pri tom pomôže videoanalýza posedu (Technológia: Dartfish). Najprv zoberieme Vaše miery, potom Vás nasnímame pri jazde na valci. Vašu správnu pozíciu vyráta na chlp presne komplexný počítačový program. Keď budú Vaše telo a bicykel konečne v harmónii, stúpnu automaticky aj pohodlie a kvalita pohybu. Výsledkom je dokonalé doladenie Vášho individuálneho nastavenia.

Dôležité údaje získané analýzou posedu sú napríklad uhol v kolene, keď je pedál v hornej polohe, alebo natočenie kolena, keď je kľuka vo vodorovnej polohe. Dosť však bolo teoretizovania, radšej to sami vyskúšajte.