Ideálny školský ruksak

07.09.2010

Opäť je to tu, školský ruksak sa stane neodmysliteľnou súčasťou bežného dňa slovenských detí a teenagerov.

Pri výbere vhodného modelu treba dávať pozor na viacero vecí: funkčnosť, hmotnosť, objem, komfort, dizajn - školská taška musí nielen dobre vyzerať, ale aj šetriť chrbát.

Súčasným trendom univerzálne ruksaky: Po vyučovaní sa stávajú sprievodcom pri voľnočasových aktivitách. Obľúbené sú napríklad modely s úchytmi na skejtbord. Záujem je aj o ruksaky s priestorom vyhradeným na lyžiarske okuliare, s ktorými sa dá vyraziť na zjazdovku. Ak si niekto nevie predstaviť život bez MP3 prehrávača, existujú modely s integrovaným kanálom na kábel slúchadiel.

Štandardom sa postupne stáva špeciálne oddelenie na laptop. Prenosný počítač tak nemusíte niesť v ruke v extra taške. Je to nie len pohodlnejšie, ale aj zdravšie z pohľadu držania tela.

Zdravie je podstatnou veličinou - predovšetkým u najmladších, lebo v skorom školskom veku môže dôjsť ľahko k deformovaniu chrbtice. Praktické pravidlo: Plný školský ruksak by nemal vážiť viac ako desatina telesnej hmotnosti dieťaťa - výnimočne môže mať dvanásť percent. Na prvý pohľad nenútené nosenie ruksaku na jednom pleci zbytočne zaťažuje chrbticu.

Ramenné popruhy by mali byť aspoň štyri centimetre široké a nemali by byť pridlhé ani prikrátke. Kvalitné ruksaky - ak sú správne nosené - sa prispôsobia chrbtu. Priedušné materiály zabránia vzniku prepotených fľakov na oblečení.

Ako dôležitý je správny školský ruksak, ukazuje štúdia spoločnosti pre sociálny výskum a štatistickú analýzu Forsa v Nemecku: Počas posledných rokov citeľne pribudlo detí s problémami chrbtice, potvrdila to väčšina zo stovky opýtaných detských lekárov. Za hlavné dôvody považujú lekári nedostatok pohybu a veľa času stráveným pred televízorom alebo pri počítači.

Čo k tomu dodať? Snáď len toľko, že školský ruksak by namal byť ďalšou záťažou!