Slackline vyžaduje rovnováhu na najvyššej úrovni

06.09.2010

Lowlines, Long Lines, Highlines a Rodeo Lines si podmaňujú Rakúsko

Nový moderný šport chôdza po Slackline sa podobá chôdzi po lane. Pre začiatok každého preverí 2, 5 cm široký plochý popruh napnutý medzi stromami. Ak trochu pokrčíte kolená a panvu vystrčíte dopredu, telo sa automaticky napne a prvé kroky na voľnom lane zvládnete takmer bez väčšej námahy.

Rovnováha, napätie tela, sila a koordinácia. Predovšetkým horolezci, lezci, lyžiari a ľudia venujúci sa bojovým umeniam objavili Slackline, lebo na ňom súčasne namáhate viacero svalových partií. Najčastejšie nájdete týchto povrazolezcov v parkoch a v prírode, preto si nový šport všimli aj rekreačný športovci.

Takzvaný Trick- alebo Lowlining je najčastejšou formou Slacklinu. Popruh sa natiahne vo výške kolien až pása nad mäkkým dopadom. Riziko zranenia je tak takmer zanedbateľné. Trénovaní športovci zvládnu náročné zostupy z popruhu saltom a iné akrobatické kúsky.

Pri Long Liningu sa naťahuje takmer 100 metrov dlhý popruh. Obtiažne je popruh pokiaľ možno nerozkmitať a udržať si dlhšie sústredenosť. Udržať sa na Rodeo Line, teda extrémne voľne zavesenom Slackline, je vzhľadom na jeho voľnosť oveľa náročnejšie a nebezpečnejšie. Triky sú väčšinou obmedzené na chodenie, otáčanie a hojdanie sa, je to však dobá príprava na Long Line.

Highline nad priepasťami je ozaj adrenalínovým zážitkom. K udržaniu rovnováhy sa pripája psychická náročnosť. Okrem samotného popruhu na Slackline treba natiahnuť aj ďalší popruh alebo lano, na ktorom je Slackliner pomocou horolezeckého úväzu a popruhu istený.

Slackline natiahnutý nad vodou je ideálny na nácvik akrobatických kúskov. Samozrejme, musíte si byť istý, že voda je v mieste dopadu dostatočne hlboká. Okrem toho, že nový šport prináša okrem precvičenia celého tela aj skutočnú radosť z pohybu, má aj ďalšiu výhodu: Výstroj je finančne nenáročný a môžete ho zobrať všade so sebou .