NÁVOD: STAROSTLIVOSŤ O TURISTICKÚ OBUV? UKÁŽEME VÁM, AKO NA TO!

03.05.2021

Často vás zvykneme upozorňovať na to, že pri starostlivosti o vaše obľúbené outdoorové produkty nie je práčka tou správnou voľbou, a to isté platí aj v tomto prípade! V dnešnom blogu sa venujeme téme, ako si vyčistiť svoje turistické topánky a ako ich udržiavať. Naša turistická obuv je textíliou, ktorá je zo všetkých textílií pravdepodobne najviac namáhaná – lejak a páliace slnko namáhajú materiál zvonku, zatiaľ čo kamenistá a bahnitá zem namáhajú podrážky zdola.

Ak vám na vašich turistických topánkach záleží a nechcete si na začiatku každej sezóny kupovať nový pár, mali by ste venovať čas starostlivosti o topánky.Správna starostlivosť vám nielenže ušetrí peniaze, ale budete môcť mávnuť nad konzumnou spoločnosťou, keďže vám vaša turistická obuv bude verne slúžiť aj niekoľko rokov – pretože turistické topánky sú v rámci svojej kategórie navrhnuté tak, aby veľa vydržali. O tom, ktorá turistická obuv je na čo určená, sa dočítate tu.

Teraz vám krok za krokom ukážeme, ako zvládnuť boj so špinou.

Pripravte si na to tieto pomôcky:

  • 1x hrubá kefa
  • 1x mydlo s neutrálnym pH
  • 1x jemná špongia/handrička
  • 1x vosk na topánky

1. NAŠE TIPY NA ODSTRÁNENIE HRUBÝCH NEČISTÔT Z VAŠICH TURISTICKÝCH TOPÁNOK:

Než vôbec začnete, mali by ste sa vyzbrojiť kefou a odstrániť z vašich topánok hrubé nečistoty – podmienkou je, že vaše topánky musia byť suché. Nesnažte sa pri tom svojvoľne prechádzať kefou po materiáli, ale starostlivo odstraňujte prach a nečistoty pozdĺž citlivých švov. Hranou kefy môžete odstrániť špinu z podrážky. Ak chodíte často na túry, odporúčame vám po každej túre odstrániť zo zvršku a podšívky aspoň hrubé nečistoty. Membrány tak zostanú dlhšie voľné a umožnia lepší odvod vlhkosti bez toho, aby prepúšťali vodu dovnútra.

2. ODSTRÁNENIE ŠNÚROK A VLOŽIEK:

Teraz, keď už sú hrubé nečistoty odstránené, môžete vybrať šnúrky a vložky. Iba v tomto prípade vám dovolíme použiť práčku. Ak však nechcete svoju bielizeň spojiť s prepoteným a špinavým životom odohrávajúcim sa vo vašich topánkach, môžete aj jednoducho naplniť umývadlo vlažnou vodou, pridať trochu mydla s neutrálnym pH a všetko dobre postláčať. Podľa vody rýchlo zistíte, či bolo pranie potrebné…

3. ŠETRNÉ ČISTENIE

Pomocou vlažnej vody, kefy/špongie a mydla s neutrálnym pH sa teraz môžete krúživými pohybmi pustiť do čistenia vonkajšej strany vašich turistických topánok. Toto opakujte, až kým na povrchu nie sú žiadne nečistoty. Musíte pritom dbať na to, aby ste počas čistenia nepoškodili švy. Na vnútornú topánku, príp. podšívku nepoužívajte kefu, pretože tá by mohla poškodiť mäkkú podšívku alebo iné jemné membrány v topánke. Zvyšky potu a nečistôt by ste mali iba zotrieť špongiou alebo handričkou namočenou vo vlažnej vode s trochou mydla.

4. SUŠENIE TURISTICKEJ OBUVI

V mokrých topánkach sa môžu ľahko množiť plesne a baktérie, a preto je teraz dôležité, aby sa vaše turistické topánky čo najrýchlejšie vysušili. Položte ich na miesto, ktoré je chránené pred priamym slnkom, kde veje mierny vánok, ktorý je navyše suchý. Ak chcete proces urýchliť, môžete použiť staré noviny. Vytrhnite pár stránok, vytvarujte guľu a vyplňte ňou vnútro topánky. Novinový papier musíte meniť každých 6 hodín, inak by bol perfektnou živnou pôdou pre zárodky, pretože by popri podšívke necirkuloval čerstvý vzduch. Zabudnite na sušičky, teplovzdušné pištole a fény – tie totiž poškodzujú materiál a švy.

5. NÁSLEDNÁ STAROSTLIVOSŤ O VAŠE TOPÁNKY

Len čo budú vaše topánky suché, môžete sa pustiť do starostlivosti o zvršok. Pripravte si na to napr. vosk na kožené povrchy alebo iný prípravok na starostlivosť, ktorý je vhodný pre váš typ zvršku. Keďže je však väčšina turistických topánok z kože a disponujú (iba) jednou dodatočnou membránou (ako Gore Tex), bude vosk na lesklú kožu alebo prostriebok na brúsenú kožu/nubuk tou správnou voľbou. Správny vosk zabezpečí, aby namáhaná koža nestratila svoju pružnosť. Tým, že sa noha neustále roluje od povrchu, vznikajú na koži malé záhyby. Aby sme tieto záhyby ochránili pred vysušením, musí sa vosk vtrieť mäkkou kefkou alebo handričkou. Koža je potom tmavšia – nemá to však vplyv na funkciu topánky.

6. SPRÁVNA IMPREGNÁCIA TURISTICKEJ OBUVI

Správny vosk dodá topánkam potrebné živiny, platí to najmä pre kožené turistické topánky. Dodatočnú vrstvu z impregnačného spreja tu vlastne ani nepotrebujete. Napriek tomu sa okrem klasických turistických topánok nájdu aj také, ktoré sú vyrobené z viacerých materiálov alebo ktorých zvršok je vytvorený zo špeciálnej umelej hmoty. Ak máte takéto turistické topánky, odporúčame vám občasnú impregnáciu vonkajšej membrány pomocou vhodného impregnačného spreja, pretože táto ochranná vrstva sa časom stráca. Po akom impregnačnom spreji siahnete, závisí od použitého materiálu a teda aj od výrobcu.

Vaše turistické topánky sú teraz ako nové a môžu sa tešiť na nové túry v akomkoľvek počasí. Tým, že ste svoje topánky zbavili nečistôt a materiálu dodali potrebné živiny, zostane koža alebo umelá hmota dlhšie flexibilná – trhliny v materiáli sa nebudú vytvárať tak rýchlo. Výsledkom je turistická obuv, ktorá dlho vydrží. Nezabudnite nás občas navštíviť, ak sa chcete dozvedieť ďalšie tipy týkajúce sa bežných outdoorových materiálov alebo iné zaujímavé témy. Nie je naším cieľom, aby ste si neustále kupovali nové topánky alebo iné outdoorové produkty. Ide nám o to, aby sme vám ukázali, ako môžete svoje topánky dlho využívať a mať z nich radosť bez toho, aby ste sa zbytočne zaoberali poškodeným materiálom.