Wherever you take running, you never run alone!

08.03.2021

Kedy ste si boli naposledy zabehať? Práve v tejto aktuálnej situácii nám často chýba tá správna motivácia, aby sme sa hýbali. Pritom šport a hlavne beh nám dáva tak veľa! Na čerstvom vzduchu si poriadne vyvetráme hlavy a to je dobré pre naše mentálne zdravie ako aj pre našu fyzickú kondičku.

Radíte sa medzi tímových bežcov alebo skôr k tým sólovým?

Priatelia sú tou najlepšou motiváciou, ktorí nás sprevádzajú pri športe. V rámci skupiny sa nám často beží lepšie, ľahšie sa vyhecujeme, dohodneme na termíne, ktorý aj dodržíme. Ale v tejto dobe si musíme poradiť ináč. Vďaka sociálnym médiám a skvelým možnostiam virtuálnych sietí môžeme si dohodnúť online tréningy a môžeme sa navzájom motivovať a podporovať. Dohodnutý termín predstavuje záväzný impulz, ktorý chceme potom aj dodržať. Bez zadaného podnetu sa motivácia rýchlo stráca a máme tendenciu odložiť beh na druhý deň. Je jedno, či si bežecké stretko dohodneme online alebo offline, je to najlepšia možnosť ako z nášho behania urobíme pravideľnú rutinu, ak sa k tomu nedokážeme vyhecovať sami.

Motivácia behať:

  • Čo stimuluje k behu vás osobne? Chcete schudnúť, zostať fit alebo jednoducho venovať telu prepotrebný pohyb a spraviť preň niečo dobré? Majte tento váš dôvod stále na pamäti. Takto ostanete dlhodobo motivovaní a môžete sa tešiť na dobré výsledky.
  • Pekné nové bežecké topánky sú mimoriadne motivačné a najradšej by sme s nimi hneď vybehli a vyskúšali ich. S novým bežeckým oblečením sa budete cítiť perfektne a budete sa tešiť hneď na ďalší beh.
  • Pozostáva váš bežný deň zo stresu a námahy? Doprajte si ráno alebo popoludní pauzu a vyčleňte si pre seba čas na beh – takto aktívne strávené chvíle potrebuje každý z nás. Beh nám prináša možnosť, ako si prevetrať hlavu, vytriediť si myšlienky a zabudnúť na každodenné starosti. Ak sa z času na beh stane „čas pre seba“, tak potom prichádza motivácia sama od seba.
  • Prekonajte samých seba! Práve v bežeckej skupinke sa motivujeme navzájom. Toto prebieha často na neverbálnej úrovni. Človek chce držať krok, vydržať v tempe, a tí súťaživí z nás chcú možno byť lepší, než ostatní. Prirodzene by z toho nemalo vzísť konkurenčné prostredie. Vzájomná hecovačka a podpora hrá rozhodujúcu úlohu pri motivácii. Takto sa stávame každým behom lepšími bežcami. Stupňujeme výkon v rámci nášho prirodzeného tempa.
  • Počúvanie hudby, audioknihy alebo podcastov sa pre mnohých už stalo neoddeliteľnou súčasťou bežeckých tréningov. Rytmus rôznych pesničiek nám udáva tempo. A aj keď dobehneme tú našu trasu, tak chceme ešte dopočúvať pieseň alebo odsek a tak si ešte zabehneme jedno kolečko. A takto nás motivuje hudba, ktorá sa stane súčasťou tréningu, stále ďalej.

Ranný beh nás dobre naladí

Veľa bežcov zvykne behať hneď ráno. Veď pre toto sa nám hneď aj lepšie vstane o hodinku skôr. ;) Z pyžama hneď do bežeckého a pripraviť sa, pozor, štart! Príroda predstavuje pre začiatok dňa tú najkrajšiu kulisu a najlepšie nás dokáže naštartovať na výzvy začínajúceho dňa. Nič nedokáže prekonať východ slnka, prebúdzajúcu sa prírodu. Ale ak zas na druhej strane potrebujete zo seba doslova vybehať stres, ktorý sa nazbiera počas dňa, tak vám nič nestojí v ceste pre večerný beh.

Je jedno či beháte v prírode, v uliciach mesta alebo v byte na bežiacom páse – hlavne že beháte! Niekto preferuje pod nohami nerovnú pôdu lesných cestičiek, iní zas najradšej bežia rovno za nosom. Ako si vytvoríte bežeckú rutinu je len na vás. K behu môžete samozrejme pridať rôzne cvičenia doma.

Jedna vec je istá, nech sa rozhodnete pre akýkoľvek beh: po behu sa budete cítiť spokojne, fit, dobre a vyrovnane.

V INTERSPORTE nájdete pri výbere obuvi a outfitu svetové značky, veľký vyber a odborné poradenstvo pre každý beh, nezáleží či pri slnečnom počasí, alebo pri mrazivých teplotách. Športu zdar!

Obsah tohto príspevku pochádza od kolegov z INTERSPORT Nemecko.