Prečo by ste mali chodiť na lyžiarske túry a čo by ste o nich mali vedieť

03.02.2021

Plánujete skialpovú túru, chcete opäť vytiahnuť svoje skialpové lyže alebo iba tajne snívate o tom, že by ste aspoň raz mohli mať celé kopce iba pre seba? Nekonečné hory, nepojazdené svahy na zjazdovke a vedľa nej a to bez toho, aby ste sa museli s niekým predháňať o voľnú sedačku. Toto želanie si môžete sami splniť, síce to bude spojené s určitými obmedzeniami, ale v zásade je to možné. Tak teda: Poďme na skialp.

V dnešnom blogovom príspevku sa budeme venovať téme skialpinizmu alebo ski touringu, čiže lyžiarskej turistiky ako takej. Pokúsime sa vás oboznámiť aspoň s niektorými výhodami. Nejde tu zatiaľ o perfektný výstroj, ale len o niekoľko všeobecných zásad, ktorým by ste mali venovať pozornosť počas svojej skialpovej túry.

8 dôvodov, prečo by ste mali chodiť na skialp a na čom pri túrach záleží:

 • Na lyžiarskych túrach nie ste odkázaní na lanovky ani na vleky (čo sa v tejto kovidovej sezóne ukazuje ako kľúčové!)
 • Na lyžiarsku túru môžete ísť kedykoľvek cez deň alebo v noci
 • Počas lyžiarskej túry sú vám k dispozícii najkrajšie kopce a svahy
 • Príroda vo svojej čistej kráse tu nie je iba reklamným sloganom
 • Žiadne zjazdené a preplnené svahy
 • Udržiava vás v dobrej kondičke
 • Musíte sa aktívne venovať svojmu výstroju a vysokohorskému prostrediu (lavínové správy atď.)
 • Túry vás stmelia ako skupinu, alebo dvojicu

Na úvod je najlepšie, ak vám niekto ukáže ako si osvojiť správnu techniku šliapania, ale v zásade platí, že sa oveľa rýchlejšie naučíte šliapať na pásoch ako dobre bežkovať. Vo všeobecnosti platí, že na túru sa treba vybrať v skupinke, ktorá si vezme na starosť nováčikov a prirodzene si osvojíte správne návyky. Je toho samozrejme viac, než len správne šliapať: treba sa naučiť základy – natiahnuť pásy, dokázať sa otočiť aj v strmom teréne, skúsenosti z jazdy v hlbokom snehu sú len vítané. Ďalej treba mať znalosti o snehu, o lavínovej prevencii a ako sa správať v lavínovom teréne.  No a v neposlednom rade aj to aj o finančných nárokoch na výstroj a výzbroj (nielen lyžiarského hardvéru ale aj oblečenia a bezpečnostnej lavínovej výbavy pre voľný terén).

Pokiaľ ide o skialp, často proti sebe stoja dva tábory: lyžiarske túry vo voľnom teréne vs. lyžiarske túry v lyžiarskom stredisku. Nespomíname to preto, aby sme vám vysvetlili, čo je lepšie, ale aby sme vám ukázali, v čom sú rozdiely.

Ktorá legislatíva sa vzťahuje na lyžiarsku turistiku? Môžem ísť kamkoľvek na lyžiarsku túru?

V prípade lyžiarskej turistiky rozlišujeme dve oblasti: organizovaný lyžiarsky terén a voľný lyžiarsky terén.

Organizovaný lyžiarsky terén:

Organizovaný lyžiarsky terén zahŕňa všetky zjazdovky, ktoré sú v zozname lyžiarskej prevádzky. Patria sem upravené zjazdovky, ako aj zábavné parky, lyžiarske trasy a v neposlednom rade všetky zjazdovky, ktoré lyžiarska spoločnosť uvádza v mape zjazdoviek alebo vo svojej mape. Výstup v rámci lyžiarskeho strediska sa riadi pravidlom č. 7 FIS, ktoré hovorí, že lyžiar alebo snowboardista, ktorý stúpa alebo schádza pešo musí použiť okraj zjazdovky. Keďže v tomto nariadení nie je definovaná dĺžka stúpania a prevádzkovatelia vlekov upúšťajú od zákazov, tak je stúpanie v rámci lyžiarskeho strediska, pokiaľ nie je uvedené inak, povolené. 

Existujú však špecifické situácie, kedy prevádzkovatelia vlekov môžu obmedziť využívanie zjazdoviek. Obmedzenia sa týkajú týchto prípadov:

 • Zákaz z dôvodu vlastníckych práv
 • Mimo prevádzkových časov
 • Poľovné revíry a lavínové nebezpečenstvo

Ďalej je každý lyžiar povinný pri vstupe do lyžiarskeho strediska oboznámiť sa s pravidlami pohybu na lyžiarskej trati tzv. „Bielym kódexom“, ktorý je rovnako povinný dodržiavať. Biely kódex býva spravidla zverejnený pri vstupe na osobné lanové zariadenia (Zákon 544/2002 O Horskej záchrannej službe, § 8a Z.z. ).

Ak by ste si neboli istí, opýtajte sa prevádzkovateľa vleku.

Voľný lyžiarsky terén:

Voľný lyžiarsky terén zahŕňa všetky oblasti, ktoré nepatria do organizovaného lyžiarskeho terénu. Tu môžu turisti na lyžiach využívať výhody práva na vstup do lesa, ktoré hovorí, že sa do lesa môže vstúpiť za účelom rekreácie – do tejto definície spadá aj skialp. Dodatočnú voľnosť pohybu vo vysokohorskom prostredí nad hranicou lesa upravuje a povoľuje samostatné nariadenie.

 

Skialp na zjazdovkách

Lyžiarske túry na alebo vedľa zjazdoviek sú pre mnohých logickým prvým krokom. A to oprávnene, pretože riziko vzniku nebezpečenstva lavín je pomerne nízke a v lepšom prípade už poznáte zjazdovky, ktoré plánujete zlyžovať. Takto získate prehľad o tom, koľko výškových metrov zvládnete, a cestou do údolia popri zjazdovke si môžete osvojiť potrebnú techniku na zjazd v teréne.

Počas skialpu v lyžiarskom stredisku sa musia dodržiavať určité pravidlá:

 • Na výstup sa používa okraj zjazdovky – takto nedochádza k nepríjemným stretnutiam s lyžiarmi schádzajúcimi dole
 • Neprechádzajte krížom cez zjazdovku – z rovnakého dôvodu ako je uvedené vyššie
 • Buďte priateľskí – vždy existujú ľudia, ktorých dokáže nahnevať všetko
 • Dávajte na zjazdovke pozor na stroje na úpravu zjazdoviek – práve mimo prevádzkovej doby sa na zjazdovkách pracuje. Hrozí tu nebezpečenstvo ohrozenia života
 • Dodržiavajte miestne nariadenia

Dôležité body, na ktoré by ste počas svojej skialpovej túry nikdy nemali zabúdať:

 • Počas vašej túry hrozí v rámci a mimo zabezpečených lyžiarskych stredísk vysokohorské nebezpečenstvo (lavíny, prekážky skryté pod snehom, zmeny počasia atď.)
 • Lavínový výstroj majte vždy pri sebe (sonda, lopata, lavínový vyhľadávač atď.)
 • Skontrolujte svoj výstroj! Na lyžiarskej túre ochránia seba a iných iba tí, ktorí sa starajú o svoju výbavu (skialpové lyže, lavínový vyhľadávač atď.)
 • Choďte vždy v tíme – ako skupina si viete navzájom pomáhať!
 • Ste v bezpečí len do tej miery, do akej je v bezpečí váš najslabší/najneskúsenejší partner na túre
 • Sledujte správy o lavínovej situácii!
 • Vždy majte so sebou mapu a poriadne nabitý telefón!

Čo je nočný skialp a ako sa máte správať počas nočnej lyžiarskej túry?

Nočný skialp sa za posledných pár rokov stal obľúbeným trendom a ide takpovediac o rozšírenie ponuky s cieľom umožniť na mnohých miestach lyžovanie aj vo večerných hodinách. Kúzlo tejto nočnej doby sa odzrkadlovalo aj na účasti súťažiacich počas obľúbeného podujatia Vertical Grand Tour v minulých rokoch, ktorých organizáciu podporuje aj INTERSPORT spolu s hlavným organizátorom SPORTCENTRUM GALFY

Nočná turistika ponúka skialpinistom a tým, ktorí by sa nimi chceli stať, možnosť vybrať sa na túru a zjazdiť pár zákrut aj po záverečnej – keď už je lyžiarske stredisko zatvorené.

V prípade takejto ponuky vám prevádzkovateľ vlekov umožní bezpečný výstup bez toho, aby ho ohrozovali stroje na úpravu zjazdoviek. Potrebujete iba tieto informácie: 

 • Kde je zjazdovka/stopa, po ktorej môžem vyjsť hore?
 • Existujú časové obmedzenia? (napr. nočná turistika len od 17. do 22. hodiny –  lebo mimo týchto časov sú v prevádzke ratraky a snežné delá).

Lyžiari majú dodržiavať pokyny prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk, týkajúce sa hlavne pohybu po zjazdovej trati po oficiálnej prevádzkovej dobe stredísk v čase, kedy sa trať upravuje technikou. Pri presune osôb môže dôjsť ku kolízií a hrozí smrteľné nebezpečenstvo v prípade zachytenia kotviacich lán, ktoré využívajú snežné pásové vozidlá, či kolízií s týmito vozidlami. V čase úpravy trate, vykonávaných mimo prevádzkových hodín, platí zákaz pohybu nepovolaným osobám v takomto priestore. Všetky usmernenia a označenia trate zabezpečuje prevádzkovateľ a treba sa nimi riadiť.

V neposlednom rade by každý návštevník strediska, bez ohľadu na športové zameranie, mal brať zreteľ na aktuálne podmienky a výstrahy aktuálne a aktualizované pre konkrétne strediská v daný deň.

Pri lyžovačke by ste sa mali najprv vopred informovať o tom, či je lyžiarske stredisko vybavené umelým osvetlením. Pokiaľ ním nedisponuje, tak to znamená, že budete musieť investovať do dobrej čelovky – čím viac svetla, tým lepšie!

Ako v lete, tak aj v zime  platí, že hory sú tu pre každého. Či už je to lyžiarska turistika, zimná turistika alebo deň na zjazdovke – ak budeme všetci k sebe ohľaduplní, bude na svahu bezpečne. Ak máte otázky týkajúce sa skialpu, môžete sa obrátiť na svoj obchod, ktorému dôverujete. V našich pobočkách na severe Slovenska pracuje veľa motivovaných športovcov, ktorí tiež milujú zimu, vedia odporučiť vhodné skialpové trasy podľa aktuálnych podmienok a služby priamo na mieste.

Najlepšie informácie získate priamo u daného prevádzkovateľa – vašej lyžiarskej túre už viac nestojí nič v ceste! Ak by ste chceli skialp vyskúšať odporúčami si výstroj požičať v našich horských požičovniach. Ak vás to chytí, máme skladom vhodné lyži, ako napríklad Völkl Rise 80 aj s pásmi vo výhodnej cene. Ak by vaše lyže opäť raz potrebovali servis, potešíme sa, ak vás znovu uvidíme v niektorom z našich obchodov, alebo požičovní. Užite si vašu lyžiarsku túru!