ŠPORTUJ SPÄTÝ S PRÍRODOU

28.01.2021

Výber športového výstroja by v dnešnej dobe mal byť zameraný nie len na výkon a kvalitu, ale aj s ohľadom na životné prostredie, pretože to je koniec koncov miesto, kde naše obľúbené aktivity najčastejšie vykonávame. Svojim výberom môžete podporiť a podieľať sa tak na koncepcii udržateľnosti v športovom tovare a na významnom znížení našej ekologickej stopy.

Výskum a vývoj v tomto priemysle napreduje a zodpovedne smeruje k zelenšej a ekologickejšej výrobe produktov. Vo veľkej miere sa využívajú recyklované materiály alebo prírodné materiály.

Recyklovaný polyester 

Syntetické vlákna tvoria väčšinu globálnej textilnej výroby a ich väčšina sa vyrába z polyesteru (alebo PET). Tento výrobný proces má niekoľko nevýhod - použitie hodnotnej, upadajúcej suroviny ako aj vysoká spotreba energie. Alternatívou je výroba recyklovaného polyesteru vyrobeného prevažne z použitých PET fliaš. Energia potrebná na recykláciu PET je nižšia ako pri výrobe nového polyesteru. PET fľaše sú zodpovedné za obrovské množstvo odpadu na celom svete, ich recyklácia tak pomáha zbavovať sa tohto odpadu. Moderné metódy recyklácie PET a následné textilné výrobné procesy zabezpečujú vysokú kvalitu látky vhodné na športové a funkčné oblečenie.

 • Udržateľné
 • Energeticky úsporný výrobný proces
 • Znižovanie odpadu na skládkach
 • Veľká dostupnosť zdrojového materiálu

Merino vlna

Merino vlna (zo špeciálneho plemena oviec merino) je obnoviteľný hypoalergénny zdroj ponúkajúci vynikajúcu prirodzená priedušnosť, elasticitu, odvod vlhkosti, UV ochranu, reguláciu zápachu, izolácia a vodoodpudivosť. Vlákna vlny merino sú aktívne, čo znamená, že reagujú na zmeny klímy tela a pomáha vám zostať v teple, keď je chladné počasie, a v chlade, keď je horúce počasie. 

 • 100% prírodný
 • Vlhkosť regulujúca a priedušná
 • Veľmi pohodlné a teplé
 • Prirodzená regulácia zápachu

S.Café®  

Napadlo vás niekedy, že kávu ktorú pijete, je možné využiť na ďalšie použitie v textile? Kávová usadenina je k dispozícii v obrovských množstvách a preto je to veľmi udržateľný a k životnému prostrediu šetrný zdroj. Inovatívna látka S.Café sa vytvára spracovaním kávových usadenín kombináciou s polymérmi v energeticky úspornom procese. Ekologická technológia S.Café poskytuje vynikajúcu reguláciu zápachu a má schopnosť rýchlo schnúť. Poskytujú pohodlný pocit v kombinácii s funkčnými vlastnosťami pre všetky outdoorové aktivity.

 • Ekologická technológia vyrobená prakticky z neobmedzeného zdroja
 • Perfektná regulácia teploty
 • Rýchloschnúce a pohodlné
 • UV ochrana

Vlna  

Vlna je obnoviteľý a biologicky odbúrateľný zdroj ponúkajúci vynikajúcu absorpciu vlhkosti, tepelné a antibakteriálne vlastnosti. Odevy vyrobené z vlny poskytujú výbornú izoláciu a pohodlie, aj keď sú mokré. 

 • Udržateľné a biologicky odbúrateľné
 • Vysoká absorpcia vody
 • Vynikajúce tepelné vlastnosti za mokra
 • Antibakteriálne a ťažko horľavé

Recyklovaná izolácia  

Vlákna vyrobené z použitých plastových fliaš sú udržateľný a ekologický zdroj vhodný na použitie ako izolácia v športovom oblečení. Recyklovaná izolácia je ľahká, priedušná a ponúka vysoko účinnú tepelnú ochranu. Materiál je možné prať aj v práčke bez negatívnych účinkov na jeho funkčnosť alebo výkon.

 • Vyrobené z recyklovaných PET fliaš (=znižovanie odpadu)
 • Ľahký a priedušný
 • Vynikajúce tepelné vlastnosti

R.D.S  

Je skratka pre Responsible Down Standard (Zodpovedný štandard pre páperie). Je to popredný štandard, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby páperie a perie pochádzalo z kačíc alebo husí, ktorým nebolo zbytočne ublížené. Pochádza naopak zo zvierat chovaných s ohľadom na dobré životné podmienky, ktoré sú založené na piatich chovateľských slobodách: 1)sloboda od hladu alebo smädu, 2)sloboda od nepohodlia, 3)sloboda od bolesti, úrazu alebo choroby, 4)sloboda realizovať normálne správanie a 5)sloboda od strachu a úzkosti). Navyše štandard RDS ponúka transparentnosť dodávateľského reťazca. Perie a páperie má jedinečné vlastnosti vhodné v športovom textile.

 • Vynikajúca izolácia a funkčnosť
 • Pochádzajú z dobre chovaných kačiek a husí
 • RDS je nezávislý, dobrovoľný globálny štandard
 • Podporované skupinami pre dobré životné podmienky zvierat, odborníkmi z odvetvia, značkami a maloobchodníkmi.

Ďalšie svetové značky z portfólia INTERSPORT, ktoré kladú dôraz na ekológiu a udržateľnosť:

McKinley  

Všetky uvádzané inovatívne materiály využíva aj značka McKINLEY, ktorá už viac ako 30 rokov v INTERSPORTe vybavuje zákazníkov funkčnými produktmi, ktoré využívajú na únik do prírody.

Na ceste neustáleho zlepšovania sa udržateľnosť stala ústrednou súčasťou našej snahy o starostlivosť o svet, v ktorom žijeme.

Preto sa zameriavame na dopad našich výrobkov a materiálov.

 • Od 2017 – ekologické membrány AquaMax Eco, VentMax Eco, Dry Plus Eco 
 • Od 2017 – oblečenie 100% PFC-free, teda bez fluorokarbónov, syntetických látok škodlivých pre životné prostredie a človeka.
 • Od 2017 – spacáky a oblečenie s certifikátom RDS
 • Od 2018 – využívanie recyklovaného polyesteru
 • Od 2020 – batohy a spacáky 100% PFC-free

Icebreaker  

Produkty vyrábané primárne z merino vlny. 

Icebreaker má veľmi prísnu politiku v oblasti životných podmienok zvierat (5 chovateľských slobôd).

Každý rok vypracúvajú správu o transparentnosti, ktorá sa týka všetkého od sociálnej 

zodpovednosti, bezpečnosti pracovníkov, dobrých životných podmienok zvierat a integrity životného prostredia.

Rossignol  

Spustená enviromentálna a sociálna výzva Respect, ktorou sa zaručuje vyrábať produkty s čo najmenšou enviromentálnou záťažou. 

Napríklad už teraz pochádzajú všetky drevené jadrá Rossignol snowboardov z trvalo udržateľných lesov s certifikátom FSC (Forest For All Forever / Les pre všetkých navždy). 

Rossignol sa tiež zapojil do iniciatívy POW – protect our winter.

Protest

Vytvorená celá kolekcia zameraná na ekologické spracovanie. Kolekcia PVRE Green sú technické odevy vyrobené z inovatívnych látok a vytvorených s cieľom udržateľnosti.

V materiáloch sa využíva recyklovaný polyester, nylon a TPU. 

Produkty bez PFC látok.

Obaly produktov z recyklovaného materiálu.

Centrála firmy je energeticky sebestačná vďaka vlastným solárnym panelom.

Goldbergh

Aj segment luxusného lyžiarskeho oblečenia sa zaujíma o dopad na životné prostredie. Značka Goldbergh využíva vo svojich produktoch iba páperie s certifikátom RDS. 

Firma sa zaviazala k zvýšenému používaniu recyklovaných látok (polyester z PET fliaš).

Ako izoláciu používajú taktiež Primaloft Eco, ktorý je vyrobený zo 70% recyklovaného materiálu.

Mammut

Švajčiarska prémiová outdoorová značka je spätá s príroudou už od roku 1862. Udržateľnosť výrobkov a výrobných procesov je neoddeliteľnou súčasťou záväzku ku kvalite. Využívajú preto vo veľkej miere recyklované materiály alebo organickú bavlnu.

Sú partnermi systému bluesign® , ktorý okrem iného zaisťuje, že látky, ktoré sú zvlášť škodlivé pre životné prostredie, sú od samého začiatku vylúčené z výrobného procesu. 

Využívanie páperia s certifikátom RDS alebo recyklované páperie RE:DOWN.

Jedným z cieľov je do roku 2025 mať 100% produktov PFC-free.

Spyder

Americká značka taktiež vyrába stále viac produktov bez PFC látok. Uzavreli partnerstvo s Gore-Tex aby ich výrobky s týmito membránami boli všetky PFC-free.

Využívanie recyklovaných materiálov ako polyester a nylon, ale aj v spolupráci s izoláciami Primaloft. Tričká zo 100% organickej bavlny.

Salomon

Okrem iného podpísal v decembri 2018 Chartu módneho priemyslu OSN pre oblasť podnebia a zaviazal sa, že do roku 2030 zníži svoje emisie uhlíka o 30%.

Aj Salomon je partnerom systému bluesign®.

Využívanie udržateľných balení produktov ako napríklad na balenia obuvi používajú kartónové škatule certifikované FSC (Forest For All Forever / Les pre všetkých navždy) .

Postupne odstraňuje pri všetkých produktoch PFC látky. 

Columbia

Columbia Rethreads – vlastný program recyklácie produktov.

Spolupracuje s rôznymi neziskovými organizáciami zameranými na ochranu prírody.

Zbavovanie produktov PFC látok.

Partnerom systému bluesign®.

100% využívané RDS páperie.