Textilné membrány a ich funkcia

23.09.2020

To, že sa v súvislosti s funkčným oblečením používa množstvo odborných výrazov, nie je žiadna novinka. Výraz membrána sa v tomto kontexte používa veľmi často. Často však chýba vysvetlenie, čo sa vlastne za ním skrýva. Každá membrána funguje na inom princípe. V tomto blogovom príspevku sa chceme venovať práve tejto problematike. Predstavíme vám najznámejšie technológie a aké funkcie tieto technológie ponúkajú. Pozrieme sa tiež na základný princíp membrán.

Čo sú membrány a na čo ich potrebujem?

Pojem membrána môže u mnohých vyvolať nepríjemné spomienky na hodiny biológie. Membrány sú v prvom rade tenké štruktúry alebo vrstvy, ktoré sú usporiadané na sebe alebo vedľa seba. Každá z týchto vrstiev plní svoju funkciu a práve v tomto momente sme sa dostali opäť k našim bundám. 

Membrána, ktorá je najbližšie k našej pokožke, musí zabezpečiť, aby sa pot vo forme vodnej pary dostal čo najrýchlejšie preč od tela.
Stredné vrstvy sa zase starajú o to, aby rýchlo odviedli preč vlhkosť, zatiaľ čo telesnú teplotu udržiavajú konštantnú. 
Vonkajšia membrána zodpovedá za odolnosť proti vode, vetru a počasiu a súčasne musí byť schopná uvoľňovať vodnú paru.

Membrány rozdeľujeme na mikroporézne a neporézne membrány:

Funkcia mikroporéznych membrán: 

Ako už sám názov napovedá, mikroporézne membrány sú vrstvy, ktoré majú malé otvory. Logicky sú také malé, že ich voľným okom nevidíme. Celá „mágia“ spočíva vo veľkosti pórov. Keď sa potíme, naše telo sa zohreje a my začneme uvoľňovať vodnú paru. Tieto molekuly vodnej pary sú také malé, že ľahko prejdú vrstvami membrán. Kvapka vody je naopak o niečo väčšia, čím je cesta, ktorou unikne vodná para, pre ňu priúzka. Inými slovami, vodná para sa dostane cez malé póry smerom von, zatiaľ čo sú kvapky príliš veľké na to, aby prenikli dovnútra tou istou cestou. Z toho dôvodu sú membrány priedušné a zároveň nepremokavé.

Vodná para sa ale nedostane na povrch bez pomoci. Vyžaduje to efektívny, ale jednoduchý trik. Kľúčovým slovom je v tomto prípade tlak.
Keď sa vaše telo zohreje, uvoľňuje molekuly teplej vodnej pary (pot). Ak je vonkajšia teplota nižšia, vytvorí sa vnútri bundy sotva citeľný pretlak, ktorý tlačí vodnú paru k vnútornej strane bundy. Značky ako Gore Tex a mnohé iné technológie fungujú presne na tomto princípe.

Funkcia neporéznej membrány:

Neporézne membrány sú presným opakom mikroporéznej membrány. Neporézne membrány sú tvorené z dvoch rozličných typov membrán, vďaka čomu sú pevnejšie a odolnejšie.
Jedna vrstva membrány je z hydrofóbneho (voduodpodzujúceho) polyesteru a druhá vrstva membrány z hydrofilného polyéteru (priťahujúceho vodu). Obidva materiály sa používajú na to, aby nás udržiavali v suchu a teple. Typy membrán sú navzájom tak popretkávané, že vytvárajú malé rebrovanie, takže hydrofilný polyéter najskôr absorbuje (bez tlaku) vlhkosť, zatiaľ čo sa hydrofóbna membrána následne postará o to, aby sa pot cez rebrovanie odviedol smerom von.
Tento princíp nachádzame okrem iných pri membránach Sympatex.

Ktorá z týchto membránových technológií je pre mňa tá pravá?

Obidva typy membrán majú svoje výhody a nevýhody, ktoré môžu byť v určitých situáciách rozhodujúce. Najväčšou výhodou mikroporéznej membrány je, že vodná para môže ihneď uniknúť cez póry. Tento princíp však funguje iba vtedy, keď je rozdielny tlak medzi teplotou vnútri bundy a vonkajšou teplotou. 
Jednoducho to znamená, že čím je vonku teplejšie, tým pomalšie a nespoľahlivejšie funguje tento princíp. Ak je dokonca vonku vyššia teplota než vnútri bundy, stane sa z tejto drahej (Gore Tex) bundy saunový oblek.

Pri neporéznych membránach neexistuje žiadna takáto nevýhoda – priedušnosť je tu zabezpečená výlučne materiálmi priťahujúcimi a odpudzujúcimi vodu, vďaka čomu v tomto prípade nie je dôležitá teplota prostredia. Na rozdiel od mikroporéznej membrány je však výmena tekutín pomalšia. 
To znamená, že (vnútorná) hydrofilná polyéterová membrána potrebuje najskôr trochu času, aby absorbovala vlhkosť, ktorú telo vylučuje.

Priority veľmi závisia od plánovaného využitia. Ak si chcete zaobstarať bundu s mikroporéznou membránou na zimné športy, nebudete mať určite problémy s nízkym tlakom, pretože vonkajšia teplota bude vždy nižšia než teplota tela.
Ak však plánujete celoročne nosiť jednu bundu, napr. bundu do dažďa, a raz ju vziať na letnú dovolenku, môžete pouvažovať, či by nebola vhodnejšia neporézna membrána.

Viaceré kreácie a technológie významných značiek fungujú na týchto dvoch princípoch, pričom existujú aj zmiešané formy. Keď budete nabudúce stáť v obchode a nebudete vedieť, čo znamenajú pojmy nových technológií, jednoducho sa opýtajte, o aký systém presne ide. To by vám malo pomôcť pri rozhodovaní. Ak by ste však chceli ešte niečo vedieť, obráťte sa s otázkami na nás. Snáď vám ich pomôžeme zodpovedať – dovidenia! 🙂