Batohy pre deti

03.09.2020

Batohy a deti. Z tejto témy majú mnohý rodičia obavu i radosť. Na jednej strane sa rodičia tešia, že môžu pár gramov svojho nákladu rozložiť do ruksakov svojich detí. Na druhej strane tu je riziko, že ak deti budú musieť nosiť priťažké batohy, rýchlo ich prejde dobrá nálada. Hľadanie správneho batohu pre dieťa sa tak môže stať výzvou – či už ide o cestu do školy alebo prvú túru. Tento článok ponúka niekoľko informácií, aby ste vedeli, na čo dbať pri kúpe batoha, ak chcete, aby bolo vaše dieťa šťastné.

Detské batohy: správny objem

Veľkosti batohov sa udávajú v litroch a opisujú objem, ktorý môžete pri balení využiť.

Detské batohy sú špecifické už na prvý pohľad: Ak niekto svojmu dieťaťu zavesí na chrbát 60 litrový trekingový batoh, zistí, že ho dieťa bude ťahať po zemi, ak s ním teda vôbec dokáže samostatne stáť.

Detský batoh musí byť preto navrhnutý tak, aby jeho tvar a objem boli prispôsobené anatómii dieťaťa.

Detské batohy patria do kategórie najmenších batohov a dosahujú objem 20 litrov. 

Najmenšie batohy sú navrhnuté tak, aby plnili účel, na ktorý sa využívajú. Školský batoh je viac štvorcový, aby sa doňho pohodlne zmestili zošity a knihy, zatiaľ čo v porovnateľnom turistickom batohu nájdeme niekoľko menších priehradiek na oddelenie oblečenia od okuliarov, jedla a fľaše na pitie.

Aký ťažký batoh môže nosiť moje dieťa?

V zásade platí pravidlo, že dieťa môže nosiť 10 % svojej váhy. Zároveň však treba povedať, že práve deti sa môžu svojím vzrastom od seba výrazne odlišovať. 4-ročné dieťa môže mať postavu 6-ročného a naopak.

Aj pri balení batoha musíte mať na pamäti, že deti bývajú náladové – vieme, nie je to nič nové. Na prvú spoločnú túru nesmiete zbaliť batoh až po vrch, ale spočiatku postačí fľaša na pitie a nejaká hračka. Ak si už dieťa na túrach zvyklo na batoh a jeho hmotnosť, môžete mu nabudúce pribaliť pár ďalších vecí.

Na internete je množstvo všeobecných informácií o tom, koľko kíl do akého veku môže dieťa nosiť, no veľmi to neschvaľujeme. Informácie sú často rozdielne, a keď si na ulici všímame deti, nie sú ani rovnako veľké, ani rovnako stavané. Pre úplnosť vám však tieto údaje uvedieme, ale jednoznačne stojíme za heslom: Vyskúšajte a uvidíte.

  • Škôlkari by nemali na chrbte dlho nosiť viac než 1 kg
  • Pre 9-ročné deti sú prijateľné 4 kilá – keď sa však pozrieme na dnešné učebnice, tak len matematika váži 5 kg :D
  • 12-ročné deti môžu na chrbte nosiť 5 kg
  • Tínedžeri – povedzme 15-ročné deti – môžu nosiť až 7 kg

Materiál detských batohov

Malé rozdiely nájdeme aj vo výbere materiálu. Školské batohy sú z pevnejšej látky s tuhým rámom. Obvykle sa školské batohy nenosia na dlhé cesty, preto je pohodlie v tomto prípade až druhoradé.

Materiál detských turistických batohov sa už podobá materiálu batohov pre dospelých. Funkčný textil s membránou poskytuje ochranu pred UV žiarením a dažďom. Materiály sú tiež flexibilnejšie a počas dlhších túr sa nosia pohodlnejšie než sčasti neforemné školské batohy.

Správny nosný systém batoha

Rovnako ako vo vašom prípade, aj pri detskom batohu musíte dbať na to, aby tvar batoha zodpovedal anatómii vášho dieťaťa. Nesprávny nosný systém je pre rastúce dieťa z dlhodobého hľadiska škodlivý, čo platí aj pre príliš krátky nosný systém. Tu platia rovnaké pravidlá ako pri kúpe vášho batoha:

  • Dbajte na to, aby tvar a dĺžka nosného systému zodpovedali proporciám vášho dieťaťa.
  • Dobre polstrované, široké ramenné popruhy a bedrový pás umožňujú pohodlné nosenie a prenášajú váhu z ramien na bedrá.
  • Pozrime sa na argument: Veď doňho narastie. To je síce pravda, ale kým sa tak stane, budete mať pri sebe dieťa, ktoré medzičasom stratilo záujem o túry stratilo záujem o túry a môže mu hroziť poškodenie/deformácia chrbtice kvôli ťažisku, ktoré nebude v správnej časti tela.

Dizajn prispôsobený deťom

Optika zohráva u detí minimálne takú istú dôležitú úlohu ako aj u vás. Ak sa vášmu dieťaťu nebude batoh páčiť, pravdepodobne nebude ani prekypovať veselou náladou.

Asi by ste sa tiež len ťažko dokázali zmieriť s tým, že by ste museli absolvovať viacdennú túru s ružovým batohom, na ktorom je obrázok víly, hoci by ste mali našu plnú podporu :D.

Týmto článkom sme vám chceli dať na cestu pár rád, na ktoré by ste pri kúpe batoha pre vášho potomka mali pamätať, bez ohľadu na to, či sa to bude týkať prvých spoločných túr alebo každodenných ciest do školy.