INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Čo by mal každý bežec vedieť o diagnostike výkonnosti? ::

Čo by mal každý bežec vedieť o diagnostike výkonnosti?

15.05.2018

Pre všetky typy bežcov môže byť precízna analýza výkonnosti v oblasti vytrvalosti, sily a koordinácie prospešná, niekedy dokonca nevyhnutná. Objektívne pochopenie vašich výkonnostných schopností vám umožňuje vytvoriť personalizovaný, cielený tréningový plán. Môžete sa tiež vyhnúť nadmernému tréningu a zraneniu. Pripravili sme pre vás prehľad najbežnejších testov vykonávaných odborníkmi v oblasti športovej medicíny – a príklady, ako využiť výsledky pri vašom tréningu.Pre všetky typy bežcov môže byť precízna analýza výkonnosti v oblasti vytrvalosti, sily a koordinácie prospešná, niekedy dokonca nevyhnutná. Objektívne pochopenie vašich výkonnostných schopností vám umožňuje vytvoriť personalizovaný, cielený tréningový plán. Môžete sa tiež vyhnúť nadmernému tréningu a zraneniu. Pripravili sme pre vás prehľad najbežnejších testov vykonávaných odborníkmi v oblasti športovej medicíny – a príklady, ako využiť výsledky pri vašom tréningu.

Testovanie vytrvalosti

Test VO2 max

VO2 max je maximálny objem kyslíka, ktorý používate počas intenzívneho cvičenia. V podstate to znamená, čím viac kyslíka máte k dispozícii, tým viac energie môžete vyprodukovať (a tým lepšie bežíte).

Samotné testovanie zahŕňa použite dýchacej masky počas cvičenia s postupne sa zvyšujúcou intenzitou na bežeckom páse. Výsledok – meraný v mililitroch použitého kyslíka za minútu na kilogram telesnej hmotnosti – naznačuje úroveň vašej kardiologickej kondície a vytrvalosti.

Zatiaľ čo VO2 max je čiastočne daný geneticky, dá sa pomocou tréningu zlepšiť. Ale veľmi vysoká hodnota VO2 (t. j. vysoká aeróbna vytrvalosť) nie je všetko: mnoho faktorov, vrátane psychickej prípravy, výživy a ďalších vecí, nakoniec určuje výkonnosť.

Test laktátového prahu

Jednoducho povedané: naše svaly vždy produkujú laktát, ktorý telo zvyčajne odbúrava. Keď trénujete s určitou intenzitou, množstvo laktátu sa rýchlo zvyšuje a hromadí: ide o laktátový prah (LP).

Aby ste ho otestovali vedecky, cvičíte na bicykli alebo na bežeckom páse s postupne narastajúcou intenzitou. Počas toho sa meria váš pulz a koncentrácia laktátu v krvi. Výsledky ukazujú presný bod, v ktorom hladiny laktátu dosahujú vrchol (a pri akej srdcovej frekvencii).

Pre bežcov je kľúčové vedieť pri akej rýchlosti behu dosiahnu LP – a informáciu potom použiť na riadenie tréningu. Vďaka tréningu  touto rýchlosťou LP, alebo tesne pod ňou, budete nakoniec schopní bežať rýchlejšie, kým dosiahnete váš LP. Rýchle behy v tomto tempe sú populárnou metódou tréningu LP. Určite sa vám pritom zídu kvalitné pulzmetre.

Testovanie sily a koordinácie

Sila je pre bežcov dôležitým, ale často zanedbávaným faktorom. Dobrý bežecký výkon nie je možný bez väčšej celkovej sily.

Niektoré testy sily sú celkom jednoduché, ako napríklad test skoku. Odborníci tiež merajú silu trupu, rovnováhu a mnohé ďalšie. Zhromažďovanie takýchto údajov je užitočné pri rozvíjaní silových tréningových programov, ktoré sa zameriavajú aj na aktuálne nedostatky, aj na prevenciu úrazov.

Jednoducho povedané, diagnostika výkonnosti poskytuje objektívne informácie, ktoré pomáhajú bežcom bežať lepšie. Pochopenie (a sledovanie) najdôležitejších fyziologických faktorov môže všetko zmeniť, ak máte pred sebou cieľ a chcete strategicky naplánovať jeho dosiahnutie.