INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Trailový beh: radosť a voľnosť v správnej obuvi! ::

Trailový beh: radosť a voľnosť v správnej obuvi!

23.03.2017

Pozor, tento blog INTERSPORT-u môže zásadne zmeniť vaše bežecké návyky: v móde je trailový beh a je na to dobrý dôvod. Tam kde končí asfalt, začína radosť z behu.

Von do prírody! Už vás nebavia stále tie isté bežecké trasy a potrebujete „zmeniť vzduch“? Nie je nič ľahšie: choďte do prírody, preč z asfaltu. Neďaleký les alebo kopec nájdete isto rýchlo a hneď budete mať po ruke malý trail (z anglického slova „trail“ = cestička). „Aj v strede mesta určite nájdete park s malými cestičkami mimo vyšliapaných chodníkov. Nanovo dobyte váš bežecký revír, je to zábava“, odporúča kouč INTERSPORT-u.

Účinok a vedľajšie účinky. Vďaka trailovému behu budete športovať a zároveň vychutnávať prírodu, posilňovať zmysly, koordináciu a motoriku: stúpanie a klesanie v lese a na lúke, beh cez prekážky alebo v šikmom teréne si vyžaduje neustále prispôsobovanie každého kroku podmienkam. Musíte byť plne koncentrovaní, čo vám pomôže nádherne sa odreagovať! Vaše kĺby sa tiež potešia z „nespútaného“ behu: Pri trailovom behu sú totiž celkom inak namáhané. Zároveň sa tak precvičuje oveľa viac svalových skupín ako pri nekonečnom behu po asfalte – čo zase prospieva kĺbom, pretože silné svaly ich môžu pri námahe lepšie odľahčiť.

Cesta je cieľ. Trailoví bežci však potrebujú aj dobrú fyzickú kondíciu. Tí, ktorí sa pred tým venovali inému druhu behu, musia začať pozvoľna, aby ich pulz hneď na začiatku nevyskočil do závratných výšok, keďže trailový beh je veľmi náročný. Vyžaduje si aj viac času než beh po rovine – pri trailovom behu nejde o zbieranie kilometrov. Ale keď raz ochutnáte z tej slobody, tak sa radosti z behu v teréne len tak ľahko nevzdáte...

Dobré topánky. To, čo potrebujú trailoví bežci, sú dobré trailové bežecké topánky. Majú dobre tlmiť a napriek tomu musia sedieť a byť z nepremokavého materiálu.

Na začiatok stačí bežná bežecká obuv. Heslo je – mať dobre zašnurované topánky a bežať opatrne. Kto pravidelne behá v teréne, mal by sa zamyslieť nad kúpou trailových bežeckých topánok. Ukážeme vám, na čo sa musíte zamerať a aké sú prednosti trailovej bežeckej obuvi.

Trailová bežecká obuv

Trailová bežecká obuv sa od klasickej bežeckej obuvi líši konštrukciou:

  • Hlavne na cestách s ostrými kameňmi alebo na veľmi mäkkom podklade je veľkou výhodou trochu tvrdšia podrážka, ktorá sa menej ohýba.
  • Trailová bežecká obuv musí byť z podstatne robustnejšieho materiálu, keďže je v nepriechodnom teréne oveľa viac namáhaná a musí chrániť bežca pred ostrými predmetmi a tŕňmi.
  • Po mokrom asfalte musíme bežať veľmi opatrne, keďže podrážkou s kolíkmi alebo drapákmi sa zmenšuje styčná plocha topánky a cesty a zvyšuje sa riziko pošmyknutia. Výrobcovia preto navrhli veľmi členitú gumovú podrážku.
  • V oblasti päty trailovej bežeckej obuvi je podrážka trochu širšia, aby si bežec počas behu nevyvrtol členok.
  • Keďže tu ide o beh v teréne, tlmenie pri trailovej bežeckej obuvi zohráva menšiu úlohu.

Navštívte Vašu predajňu INTERSPORT-u, kde Vám radi poradíme!

Trailovú bežeckú obuv nájdete aj v e-katalógu.