INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Pravidelní športovci si môžu vianočné koláče vychutnať bez výčitiek ::

Pravidelní športovci si môžu vianočné koláče vychutnať bez výčitiek

09.12.2015

Vianočné trhy sa už začali a my ochutnávame prvé vianočné keksíky. Ten, kto teraz pravidelne športuje, sa môže bez výčitiek prehrýzť všetkými dobrotami. Intersport vás teraz povzbudí a ukáže, aký dlhý tréning odbúra kalórie z jednej porcie keksíkov.

Každý rok to isté: Maškrtenie keksíkov počas adventu zavŕšime bohatou vianočnou večerou 24. decembra. Presne na Silvestra si potom dáme záväzok, že v novom roku budeme viac športovať, aby sme opäť dosiahli ideálnu hmotnosť. Často to žiaľ ostáva len pri predsavzatiach.

Aby ste sa tomu tento rok vyhli, odporúčame vám malú ale príjemnú zmenu stratégie: Začnite sa už teraz, takmer mesiac pred Vianocami, každý deň pravidelne hýbať. Vianočné kalórie tak nebudú mať žiadnu šancu, usadiť sa na bokoch. Aby sme vás stimulovali, ponúkame vám tento blog, ktorý ukáže koľko kalórií sa nachádza vo vianočnom pečive a koľko ich môžete športovaním spáliť.

Jesť keksíky, športovať: Dobrý manažment kalórií

Z obľúbených druhov pečiva je strojčekové pečivo pravdepodobne najzákernejšia kalorická bomba. 100 gramov má v závislosti od receptu okolo 550 kilokalórií. Aby sme ich opäť vyšportovali, musíme v závislosti od telesnej váhy a tréningovej úrovne bežať približne hodinu stredne náročným tempom. Obľúbené vanilkové rožky majú pri rovnakom množstve „nádherných“ 500 kilokalórií. Rovnaké množstvo a hodnotou minimálne 500 kilokalórií majú napríklad škoricové hviezdičky alebo medvedie labky. Medovníky majú 350 kilokalórií na 100 gramov. Tip: Pri vlastnoručne upečenom pečive môžete tieto hodnoty v závislosti od použitého cukru a masla značne zredukovať.

https://www.intersport.sk/images/blog/12_dezember_2015/Keksteller_Vanillekipferl_Foto_Sigrid_Rossmann_pixelio.de.jpg

Nikto však nemusí mať zlé svedomie z maškrtenia vianočného pečiva. Môže sa vychutnávať s mierou a byť súčasťou vyváženej stravy. A kto dostatočne športuje, ten vyhral. Blížiaca sa zima zvyšuje ponuku efektívnych druhov športu. Tu je dôkaz:

  • Turistikou na lyžiach pri ceste na vrchol spálite za hodinu až 1 000 kalórií.
  • Beh na bežkách je šetrný k väzivám a kĺbom a je vhodný aj pre ľudí s nadváhou. Pri hodine behu na bežkách spálite 500 kalórií.
  • Najobľúbenejší druh zimného športu, skialpinizmus, odbúra z tela podobne ako snowboardovanie 500 kalórií za 60 minút. Je potrebné zohľadniť tieto fakty: dlhé rady na vlek alebo dlhé pauzy v chate výrazne znižujú efektivitu dňa stráveného na lyžiach.

Uvedené kalórie sú len približné priemerné hodnoty. Skutočná spotreba kalórií je u každého človeka iná a závislá od mnohých individuálnych faktorov.