INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Tipy na starostlivosť o bicykel, keď jazdíte aj v zime ::

Tipy na starostlivosť o bicykel, keď jazdíte aj v zime

09.01.2014

Či už ste nekompromisný biker alebo zodpovedne uprednostňujete ekologickú dopravu, bicykel je aj v zime obľúbený dopravný prostriedok – samozrejme, ak počasie praje a sneh a ľad sú pod horami skôr nedostatkový tovar. Intersport-blog zozbieral od koučov niekoľko tipov, ako udržať bicykel aj počas mrazivého ročného obdobia v dobrom stave.

Ak aj pri teplotách pohybujúcich sa okolo nuly dorazíte na bicykli, zaručene si vyslúžite rešpekt kolegov a priateľov. Navyše sa aj v týchto dňoch na sociálnych sieťach objavujú fotografie horských cyklistov, ktorí si užívajú jazdu na lesných cestách a chodníkoch. Ničím neobvyklým nie sú ani dobre naobliekaní cestní cyklisti. Motto: „Odoláme chladu aj lenivosti, hor sa do sediel!“ Koučovia Intersportu dajú každému, kto sa nechce svojho bicykla vzdať, na cestu niekoľko tipov, aby bicykel aj jeho majiteľ bezpečne prežili zimu:

  • Zabezpečte sa proti vlhkosti a soli: Aj tí, ktorí majú špeciálny „zimný “ bicykel, by mali myslieť na časti, ktoré sú vystavené vlhkosti a kde sa tvoria biele fľaky spôsobené soľou na mokrých cestách. Treba sa starať najmä o reťaz: Pravidelne bicykel umyte a na noc všetky pohyblivé časti dobre naolejujte - hrdza tak nedostane nijakú šancu!
  • Ochranná vrstva pre bicykel: Všade, kde sa bovdeny dotýkajú rámu a kde môže naraziť reťaz, trpí lak. Takéto miesta môžete preventívne chrániť lepiacou fóliou. Okrem toho môžete svojmu bicyklu dopriať kúru ochranným voskom. Ľahko sa nastrieka a uzatvorí štrbiny a pukliny a ochráni aj brzdové a prevodové lanká. Ľahšie potom odstránite aj nečistoty. Ak čistíte rám výdatne vodou, dobre ho potom vysušte a nezabudnite predtým zložiť sedlo.
  • Pneumatiky: Odporúčame, aby ste tlak v pneumatikách znížili na minimum - konkrétnu hodnotu odčítate na boku plášťa. Znížením tlaku sa o niečo zlepší grip, zväčší sa totiž styčná plocha a tým aj trakcia kolesa. Bude vás to síce stáť trochu viac síl, no jazda bude bezpečnejšia. Pozor na kamienky, plášte s výraznejším profilom sú v tomto prípade jednoznačne vo výhode.
  • Brzdy: Za mokrého počasia treba dávať pri čelusťových brzdách pozor na to, že sa brzdové klátiky oveľa rýchlejšie opotrebúvajú - radšej ich teda kontrolujte častejšie. Dôležité: Pri nízkych teplotách môže voda na ráfikoch namŕzať a obmedzovať tak funkčnosť bŕzd.


  • Osvetlenie a reflexné prvky: Aby ste boli v hmle a tme dobre viditeľný, potrebujete nielen reflexné prvky na bicykli a tele, ale predovšetkým vhodné osvetlenie. Dobre sa na to hodia aj čelové lampy, lebo sú veľmi flexibilné.
  • Osvetlenie: Štrbiny medzi sklom, tesnením spínača a telom lampy ošetrite malým množstvom mazadla - zabránite tak vnikaniu vody. Okrem toho pravidelne čistite kontakty od soli, predídete tak nevratnému poškodenou koróziou.
  • Oblečenie: Nestačí, ak sa oblečiete do teplých a priedušných odevov, vždy myslite aj na náhradné oblečenie. Mimoriadne praktická je primeraná ochranná vrstva, ktorú si jednoducho natiahnete na bežné oblečenie - budete tak dokonale chránený pred vlhkosťou a do cieľa dorazíte suchý. Nezabudnite na kvalitné rukavice a ochranu tváre a očí! Aj na horské bicykle sa dajú dodatočne bleskovo namontovať blatníky.
  • Do garáže: Bicykel podľa možnosti nenechávajte dlhší čas stáť pod holým nebom, odparkujte ho radšej v kočikárni alebo v garáži. Z dlhodobého hľadiska vám to ušetrí pri starostlivosti o bicykel nejaký ten zásah.

 

Ďalšie tipy dostanete vo vyše 25 predajniach Intersport na celom Slovensku!