Najúžasnejšie maratónske destinácie

04.03.2013

Najneskôr, keď sa roztopí posledný sneh, začínajú všetci bežci novú sezónu. Ak potrebujete extra motiváciu, pozrite si náš malý výber najúžasnejších maratónskych podujatí.

Zima vbieha do cieľovej rovinky a jar už netrpezlivo čaká na štartový výstrel. Pre rekreačných športovcov je to vhodný okamih zamyslieť sa nad novou sezónou: Čo chcem dosiahnuť? Ako to chcem dosiahnuť?

Často pri takýchto vnútorných monológoch získa prevahu ctižiadostivosť - a zrazu sa človek rozhodne bežať maratón. Preteky, pri ktorých bežci zdolávajú obávaných 42,195 kilometra, sa organizujú po celom svete. Tu sú tie najúžasnejšie maratóny:

Great Wall Marathon (Čína), 18. máj 2013

Prečo behávať vždy iba na asfalte, štrku, po lúke alebo v lese? Prečo nie raz aj po múre - a to po najznámejšom múre sveta? „Great Wall Marathon“ vedie cez priesmyk Huangya, ktorý je súčasťou Čínskeho múru. Účastníci musia zdolať 5164 schodov.

   

Australian Outback Marathon (Austrália), 27. júl 2013

Najznámejšie maratóny sa konajú vo veľkomestách: New York, Berlín, Viedeň, Londýn - snáď neexistuje metropola, ktorej ulice by aspoň raz za rok nezaplavili bežci. „Australian Outback Marathon“ je dokonalým protikladom športových podujatí v mestských aglomeráciách. Beží sa po červenom piesku, hline a štrku - s výhľadom na „Ayers Rock“ - krížom cez austrálsku pustinu.

 
   

Niagara Falls International Marathon (USA/Kanada), 27. október 2013

Účastníci štartujú v Buffale v americkom štáte New York a pokračujú do Kanady popri svetoznámych Niagarských vodopádoch. Určite si nesmiete zabudnúť pas doma. Pasová kontrola však neprebieha počas pretekov na štátnej hranici, ale už pred štartom.

 
   

Antarctic Ice Marathon (Antarktída), 20. november 2013

Behať v teplotách pod nulou - niektorým rekreačným športovcom to neprekáža. Ostatní sa radšej ukryjú do fitnes centier. Otužilci sa len zhovievavo usmejú - prirodzene, iba ak im počas Antarktického ľadového maratónu nezamrzne tvár. To sa pri 42 kilometrovom vytrvalostnom behu Antarktídou môže veľmi rýchlo stať. Priemerná teplota sa totiž pohybuje okolo mínus 20 stupňov.

 
   

Chiba Aqualine Marathon (Japonsko, termín je ešte otvorený)

Trasa tohto maratónu v blízkosti hlavného mesta Japonska Tokia vedie 9,6 kilometra dlhým tunelom - štvrtým najdlhším podvodným tunelom na svete - a cez 4,4 kilometra dlhý most. Prvý raz sa maratón konal 21. októbra 2012. Či a kedy sa bude konať ďalší, nie je isté - v roku 2013 sa, v každom prípade, maratón nekoná. Ako písali na webovom portáli runnersworld.com , znamenala vlaňajšia uzávera pre dopravu stratu milión amerických dolárov z príjmov z mýtneho. Okrem toho boli nedostupné niektoré turistické destinácie. Ani golfisti sa nedostali na ihriská…

 

Súvisiace správy

Aj vlani na začiatku bežeckej sezóny sme v blogu Intersportu predstavili niekoľko mimoriadnych maratónov - prečítajte si o nich


Fotografie (chronologicky)

Klaus-Uwe Gerhardt, Dieter Schütz, Gheorghe Victor, Christine Schmidt (všetci pixelio.de)